Premiér Ľudovít Ódor sa stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou

31.05.2023

Predseda vlády Ľudovít Ódor dnes diskutoval s predsedníčkou Európskej komisie o proeurópskom smerovaní Slovenskej republiky, o zdieľaní spoločných hodnôt, slobody a dodržiavania právneho štátu. Slovenská republika je integrálnou súčasťou a dôležitým partnerom v rámci Európskej únie. Premiér otvoril tému implementácie Plánu obnovy a odolnosti SR, hovoril aj o snahe hľadať riešenia ohľadne dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Premiér spolu s podpredsedníčkou vlády Líviou Vašákovou informovali predsedníčku Komisie o tom, že pre Slovensko je tento rok kľúčové požiadať o tretiu žiadosť o platbu. „Plán obnovy je katalyzátorom systémových zmien v krajine, má za sebou niekoľko nespochybniteľných úspechov. Teraz je dôležité nepoľaviť, ale pokračovať v rýchlo rozbehnutom vlaku. Práve prebieha dlhodobo plánovaná aktualizácia plánu obnovy, s Európskou komisiou nám ostáva dorokovať niekoľko otvorených otázok najmä ohľadom novej zelenej kapitoly REPowerEU,“ uviedol Ľudovít Ódor.

Na stretnutí rezonovala aj verejnosťou citlivo vnímaná téma dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Predseda vlády potvrdil, že potrebujeme hľadať spoločné a najlepšie riešenie s našimi partnermi, vrátane členských štátov EÚ, Európskej komisie, ale aj Ukrajiny. Je nutné, aby Komisia reflektovala na naše výhrady. „Naším cieľom je najmä export ukrajinských produktov do tretích krajín a od Komisie očakávame, že predstaví ďalší spoločný postup,“ skonštatoval Ľudovít Ódor. Slovensko naďalej podporuje tzv. koridory solidarity, ktoré Ukrajine napomáhajú exportovať poľnohospodársku produkciu a zároveň zabraňujú vzniku potravinových kríz v krajinách tretieho sveta.

V súvislosti s integráciou Ukrajiny do EÚ patrí Slovensko k jej silným podporovateľom, bolo jednou z prvých krajín, ktoré po nelegálnej invázii Ruskej federácie otvorene volali po udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine. „Stabilná a rozvinutá Ukrajina znamená stabilné a rozvinuté Slovensko,“ zdôraznil predseda vlády. Slovensko má prax s reformami a integračným procesom do EÚ a v tomto smere chce byť svojmu východnému susedovi nápomocné. Svojimi skúsenosťami a expertmi môžeme Ukrajine pomôcť v celom prístupovom procese, ktorý by sa mohol začať už koncom tohto roka.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

29825