Premiér: Memorandum národa slovenského patrí k dôležitým historickým míľníkom

07.06.2021

Bratislava 7. júna (TASR) - Dokument Memorandum národa slovenského, prijatý pred 160 rokmi v Turčianskom svätom Martine, je súčasťou dôležitých historických míľnikov Slovenska na ceste k plnohodnotnému štátu. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v pondelok na sociálnej sieti.
      
Ako pripomenul, cieľom memoranda bolo predložiť vtedajšej uhorskej monarchii dokument, ktorý uzná svojbytnosť slovenského národa. Autor Štefan Marko Daxner v ňom sformuloval štátoprávne, politické a kultúrne požiadavky, ktoré predurčili prvé kroky k našej štátnosti.
      
"Nezabúdajme na tú cestu našich predkov, vďaka ktorým sme dnes samostatným právnym štátom. Národ, ktorý si nepamätá svoju minulosť, nemá budúcnosť," zdôraznil Heger.
      
Memorandum národa slovenského bol programový dokument vychádzajúci z požiadaviek slovenského národa, ktorý bol schválený a vyhlásený v júni roku 1861 v Turčianskom sv. Martine. Stal sa zásadným štátoprávnym programom proklamujúcim politické a kultúrne ciele slovenského národa. Na počesť pripomenutia si tejto významnej udalosti vyhlásila v roku 1993 Národná rada SR 7. jún za pamätný deň Slovenskej republiky.
28593