Premiér: Na Rusko by mali byť uvalené čo najprísnejšie sankcie

24.02.2022

Brusel/Bratislava 24. februára (TASR) - Na Rusko by mali byť uvalené čo najprísnejšie sankcie, povedal v Bruseli slovenský premiér Eduard Heger, ktorý tam pricestoval na mimoriadny samit lídrov krajín EÚ v súvislosti s rusko-ukrajinskou krízou. TASR o tom informovala na základe živého prenosu na webovej stránke Európskej rady.

"Slovensko je za uvalenie čo najprísnejších sankcií, ktoré sa môžu v prípade dialógu postupne vypínať," povedal Heger. Zároveň uviedol, že "nechceme, aby tento konflikt znamenal návrat k železnej opone".

Severoatlantická Aliancia (NATO), navyše, podľa Hegera potrebuje výrazne posilniť obranyschopnosť na svojej východnej hranici a pre Ukrajinu musí byť zabezpečená "dostatočná a promptná humanitárna pomoc".

Ústrednou témou tohto mimoriadneho samitu, ktorý zvolal predseda Európskej rady Charles Michel, bude nový balík sankcií voči Rusku.

Nemenované diplomatické zdroje medzičasom pre agentúru DPA uviedli, že členské štáty EÚ sa už zhodli na hlavných bodoch tohto balíka, ktorý bude zameraný na ruské sektory energetiky, financií aj dopravy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal vo štvrtok medzinárodne spoločenstvo, aby "odstrihlo" Rusko od globálneho medzibankového platobného systému SWIFT. Či k tomuto kroku dôjde, však momentálne nie je jasné.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území.

29168