Premiér navrhne audit zmlúv ministerstiev na právne či poradenské služby

17.08.2020

Bratislava 17. augusta (TASR) - Premiér Igor Matovič (OĽANO) navrhne na stredajšom (19. 8.) zasadnutí vládneho kabinetu uznesenie, ktorým zaviaže ministrov, aby do dvoch týždňov predložili Úradu vlády (ÚV) SR zmluvy na právne i poradenské služby. Má ísť o zmluvy za tento rok, ale aj roky 2018 a 2019. Následne má podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) urobiť audit týchto zmlúv. Matovič o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii.

Premiér tak reagoval na prípad zmluvy, kde sa malo podľa jeho slov za jednu hodinu právnych služieb účtovať 582 eur. Matovič ju označil za "zlodejskú zmluvu", ktorú mal podpísať počas vlády Petra Pellegriniho (nezaradený) Andrej Holák za firmu MH manažment. Holák podľa Matoviča naďalej pôsobí v tejto firme, a teda má dôveru ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). "Bol by som veľmi rád keby Richard Sulík urobil s týmto pánom krátky proces," dodal Matovič.

Premiér upozornil na viacero zmlúv s vysokými hodinovými sadzbami, ktoré podľa neho mali uzatvárať ľudia prepojení so stranou Smer-SD. Dodal tiež, že podobné zmluvy, napríklad na 300 eur za hodinu za právne zastupovanie, sa mali uzatvárať s kanceláriami, kde sú ľudia spojení s mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) pripomenul, že problémy s vysokými sumami sú v oblasti právnych a poradenských služieb, takisto v oblasti strážnych služieb a v oblasti poistenia. Ide podľa neho o tri korupčné diery, odkiaľ putujú peniaze cez ministerstvá do súkromných rúk.

Ambíciou je podľa premiéra i Budaja vytvoriť úrad, v ktorom by pracovali právnici priamo pre štát. Inšpiráciu chcú nájsť v Českej republike, kde už takýto úrad funguje. "Dopredu som presvedčený, že cestou bude úrad právnych služieb, kde bude priamo štát zamestnávať najlepších právnikov a advokátov, ktorí budú s čistým svedomím a za veľmi dobré peniaze, konkurenčné s trhom, zastupovať priamo štát," vyhlásil premiér. "Ako štát pôjdeme do vojny s nečestnými právnickými, advokátskymi kanceláriami," dodal s tým, že problém je nielen vo vysokých sumách za hodinu, ale aj vo vykazovaní odpracovaných hodín, čo si štát podľa neho nevie overiť.

Matovič chce zároveň na pondelkovej koaličnej rade navrhnúť, aby bolo medializované, ak sa bude vopred vedieť, že do súťaže sa chce prihlásiť človek blízky napríklad ministrovi, ktorý zmluvu uzatvára. Premiér tým chce predchádzať prípadom, akým je napríklad zmluva medzi Tiposom a firmou vlastniacou Fun rádio spojenou s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Reagoval tiež na zmluvy medzi Tiposom a advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča, ktorý je poradcom ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO). Ak bude minister vedieť, že má poradcu, ktorý sa chce zapojiť do súťaže, mal by byť podľa Matoviča povinný zvolať napríklad tlačovú konferenciu a informovať verejnosť. Považuje to za vyšší stupeň verejnej kontroly. Nemyslí si, že je správne ostrakizovať kohokoľvek za to, že má známeho vo verejnej súťaži. Prioritou by mal podľa neho byť princíp hodnoty za peniaze.

27845