Premiér: Nedovoľme, aby svedectvá z holokaustu prekričali hlasy plné nenávisti

09.09.2021

Bratislava 9. septembra (TASR) - Nedovoľme, aby svedectvá preživších holokaustu prekričali hlasy plné nenávisti. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol na štvrtkovom spomienkovom podujatí v Bratislave pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. V mene vlády vyjadril hlbokú ľútosť nad prijatím Židovského kódexu. Preživších holokaustu a členov slovenskej židovskej obce poprosil o odpustenie.
      
"Žiaľ, aj dnes sú ľudia v spoločnosti ostrakizovaní - pre rasu, náboženstvo, pohlavie, ale aj pre názor. Našou povinnosťou je odmietať takéto správanie hneď v zárodku a opakovane vysvetľovať, k čomu podobné postoje viedli v minulosti," vyhlásil Heger.
      
Premiér je hrdý, že v ťažkých a nebezpečných časoch sa našli Slováci, ktorí režimu vzdorovali a pomáhali prenasledovaným Židom, ukrývali ich, zásobovali jedlom i liekmi. "Išlo o nesmiernu odvahu a tá nezostala nepovšimnutá. Na Slovensku máme okolo 600 ľudí ocenených titulom 'Spravodlivý medzi národmi'," vyzdvihol.
      
Verí, že súčasná spoločnosť si zobrala svoje poučenie, a už nikdy nedovolí, aby sa niečo čo i len málo podobné opakovalo. Prijatie Židovského kódexu označil ako tragický deň našich dejín. Dodal, že ani víťazstvo nad fašizmom v roku 1945 so sebou automaticky neprinieslo aj porážku rasovej či náboženskej neznášanlivosti.
      
Slovensko si vo štvrtok pripomína 80. výročie prijatia Židovského kódexu – protižidovskej právnej normy prijatej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Židovský kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomenulo, že tragickým vyústením bolo 70.000 obetí holokaustu z územia vtedajšieho Slovenska.

Foto: TASR
28825