Premiér: Nová kapitola v pláne obnovy umožní zrenovovať viac pamiatkových budov

26.04.2023

Bratislava 26. apríla (TASR) – Nová kapitola v pláne obnovy s názvom REPowerEU prinesie viac možností pre obnovu budov, vrátane verejných a pamiatkových objektov. Nové alokácie takisto umožnia vybudovanie dvoch nových úsekov trolejbusových tratí v Bratislave, rovnako pomôžu bratislavskej MHD doplniť vozový park o nové električky a na východnom Slovensku rozšíria počet elektrických vlakových súprav. Po rokovaní vlády to oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger a ďalší členovia kabinetu.

Časť obnova a spravovanie budov je v REPowerEU dimenzovaná na 149 miliónov eur. Je v nej zahrnutá reforma spravovania budov štátnej správy, vznik databázy o energetickej hospodárnosti budov, posilnenie obnovy rodinných domov špecificky zameranej na domácnosti trpiace energetickou chudobou. "Táto časť taktiež navyšuje existujúcu podporu obnovy verejných a pamiatkovo chránených budov v pláne obnovy, alokácia sa zvyšuje o 45 miliónov eur," spresnil štátny tajomník ministerstva dopravy (MD) Jaroslav Kmeť. Pripomenul, že minuloročná výzva sa stretla s veľkým záujmom. "Zatiaľ sme zaznamenali žiadosti na približne polovicu zo 63-miliónovej alokácie v tejto prvej výzve. Ďalšie navýšenie zdrojov v tejto oblasti je dobrou správou pre mestá, obce i štátne úrady, ktoré si môžu rekonštruovať svoje budovy," skonštatoval Kmeť.

V rámci udržateľnej dopravy v hodnote 85 miliónov eur sa plánuje nákup piatich súprav elektrických vlakov pre východné Slovensko. "Takisto realizácia dvoch nových úsekov trolejbusových tratí v hlavnom meste v lokalite Patrónka-Riviéra a tiež nákup 10 nových električiek pre bratislavskú MHD," doplnil Kmeť.

Slovenský plán obnovy sa má zaktualizovať. Prostriedky na pôvodných päť oblastí sa znížia o vyše pol miliardy eur, pribudne však nová kapitola REPowerEU v hodnote 403 miliónov eur. Celková suma vyčlenená pre Slovensko sa tak zníži len mierne, z pôvodných 6,575 miliardy eur na 6,410 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu na zmenu Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý v stredu schválila vláda.

29764