Premiér: Obce na východnom Slovensku majú po zemetrasení problém s vodou

23.01.2024

Kamenica nad Cirochou 23. januára (TASR) - V obciach na východe Slovenska postihnutých minuloročným zemetrasením začína byť problém s vodou. Po výjazdovom rokovaní vlády v Kamenici nad Cirochou to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Robili sa skúšky kvality vody a prakticky v 95 percentách týchto skúšok sa ukázalo, že sa výrazne zhoršili parametre, pokiaľ ide o kvalitu pitnej vody. Navyše, oznamujú starostovia a primátori, že dochádza aj k strate vody v studniach, čiže máme ďalší praktický problém, kde budeme musieť mestám a obciam pomôcť," uviedol Fico.

Ako povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ak to chcú riešiť komplexne, východné Slovensko potrebuje novú nádrž. "Preto som šokovaný, že opäť predošlé vedenie rozhodnutím jedného pera rozhodlo, že napríklad Vodohospodárska výstavba, teda ten, kto na Slovensku je zodpovedný za výstavbu priehrad, musel pozastaviť dva projekty, ktoré práve toto mali riešiť," skonštatoval.

Ak je situácia úplne havarijná, tak možnosť vidí iba v núdzovom spôsobe dodávania pitnej vody dotknutým lokalitám. Dlhodobým riešením podľa ministra je, že východné Slovensko potrebuje novú priehradu, ktorá by situáciu vedela stabilizovať.

Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra 2023 zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.

Foto: TASR

30123