Premiér považuje zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V za výhodnú

29.04.2021

Bratislava 29. apríla (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) považuje zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V za výhodnú. Najmä preto, že na Slovensku je skupina ľudí, ktorá sa chce očkovať iba touto vakcínou. Očakáva, že v prípade dobrých výsledkov testov sa začne na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V najneskôr v polovici mája. Hovoril o tom v diskusii TV JOJ Na hrane.

"Sú tu ľudia, ktorí Sputnik V chcú, preto je povinnosťou štátu ho zabezpečiť," vyhlásil Heger. Za dobrú považuje aj cenu za vakcíny. "Cena je veľmi dobrá. Je porovnateľná s inými vakcínami," podotkol. Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19.900.000 amerických dolárov bez DPH.

Na Slovensko dosiaľ prišlo 200.000 vakcín Sputnik V. Zmluva hovorí o ďalších dodávkach počas niekoľkých mesiacov. Slovensko zatiaľ Sputnikom V neočkuje. Premiér pripomenul, že aktuálne čaká na výsledky testov z maďarského laboratória.
"Akonáhle prídu výsledky, minister zdravotníctva bude vedieť, či je bezpečná. Podľa výsledkov bude uvoľňovať šaržu," uviedol Heger. Predpokladá, že všetky výsledky budú v poriadku.

V diskusii hovoril aj o daňovo-odvodovom zaťažení. Premiér sľubuje, že sa zvyšovať nebude. Zvyšovanie daní ale jednoznačne nevylúčil. "Daňová reforma ak príde, tak preto, aby bola prospešná pre občanov," povedal.

28488