Premiér pozýva samosprávy na rokovanie, verí v nájdenie možností pomoci

21.02.2023

Bratislava 21. februára (TASR) - Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) pozýva samosprávy na rokovanie o problémoch. Verí, že spoločne nájdu možnosti adresnej pomoci. Tvrdí, že súčasná vláda vždy dokázala nájsť s partnermi dohodu za predpokladu, že viedli konštruktívny dialóg za rokovacím stolom, rešpektovali sa a neodkazovali si postoje cez médiá či protestné zhromaždenia. Uviedol to na sociálnej sieti.

"Samosprávy sú jedným z pilierov, na ktorých je postavené riadenie štátu. Pre mňa sú kľúčovými partnermi pri napĺňaní potrieb obyvateľov a modernizácii Slovenska. Preto sme v rozpočte vyčlenili 325 miliónov eur na ich dofinancovanie počas prudko rastúcej inflácie. Ďalších 200 miliónov eur dáme obciam, mestám a krajom na pomoc pri platení vysokých účtov za energie. Ministerstvo hospodárstva už spustilo výzvu," tvrdí Heger.

Podľa vlastných slov chápe, že sú aj menšie obce, ktoré potrebujú väčšiu pomoc. Preto pozval zástupcov samosprávy na rokovanie, aby riešili špecifické problémy. "Verím, že spoločne nájdeme možnosti, ako adresne pomôcť. Obce, ktoré hospodária zodpovedne a napriek tomu čelia nezvládnuteľnej situácii, nenecháme bez pomoci vlády," uviedol. Poznamenal, že samosprávy výrazne pomáhali počas pandémie a utečeneckej krízy, preto je "teraz rad na nás pomôcť im".

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) avizovalo na stredu (22. 2.) protest pod názvom Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom! Protestom chcú samosprávy upozorniť najmä na neriešené problémy s vysokými cenami energií, a tiež na neadekvátny prístup centrálnej moci voči samosprávam.

29674