Premiér: Pre Banskú Štiavnicu bude nasledovať aj ďalšia finančná pomoc

05.04.2023

Banská Štiavnica 5. apríla (TASR) – Financie, ktoré vláda v stredu vyčlenila pre požiarom zasiahnutú Banskú Štiavnicu, sú prvá, avšak nie posledná pomoc na záchranu poškodených pamiatok. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger.

"Budú nasledovať ďalšie podľa toho, akým spôsobom budú vyčísľované škody. Požiarom bolo zasiahnutých sedem budov, naším cieľom je pomôcť finančne všetkým zasiahnutým budovám. Čakáme na vyhodnotenie poisťovní a presné určenie súm,“ povedal Heger s tým, že štát bude pri obnove pamiatok nápomocný aj v oblasti administratívnych procesov.

Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková ocenila, že vláda splnila sľub, ktorý mestu dali jej predstavitelia po vypuknutí požiaru. Pripomenula, že zasiahnutých bolo šesť národných kultúrnych pamiatok a jeden ďalší objekt v centre mesta, ktoré je zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

"Naším cieľom bolo, aby všetky tieto objekty, či sú štátne alebo v súkromnom vlastníctve, boli zrekonštruované. A to sa dnes naplnilo," uviedla Babiaková s tým, že verí, že poškodené pamiatky budú obnovené do roku 2025.

Vláda schválila na sanáciu pamiatok v Banskej Štiavnici do 11 miliónov eur. Samospráva dostane do štyroch miliónov eur, ďalších sedem miliónov eur bude na obdobie 2023 – 2025 alokovaných pre ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe.

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu (18. 3.) dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste udalosti zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci i dobrovoľníci. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

29745