Premiér: Prezidentovi Ukrajiny som sľúbil, že podporíme ich vstup do EÚ

26.02.2022

Bratislava 26. februára (TASR) - Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) sľúbil počas telefonického rozhovoru s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, že Slovensko podporí vstup Ukrajiny do Európskej únie. Predseda vlády to uviedol na sociálnej sieti.
      
Heger v sobotu večer zavolal ukrajinskému prezidentovi, aby ho informoval o ďalšej vládou SR schválenej pomoci pre Ukrajinu. "Spýtal som sa ho, čím vie Slovensko ešte pomôcť. Ukrajinským vojakom začína dochádzať munícia, a preto som na nedeľu (27. 2.) okamžite zvolal vládu, aby sme mohli čím skôr na žiadosť reagovať," vyhlásil premiér.
      
Ukrajinského prezidenta ubezpečil, že o ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny pred vojnou, sa Slovensko postará a poskytne im bezpečné útočisko.
"Spomenul som mu aj vlnu solidarity, akú Slováci prejavili voči prichádzajúcim. Pevne dúfam, že sa táto tragédia čoskoro skončí v prospech slobodnej a demokratickej Ukrajiny," skonštatoval predseda vlády.
      
Spolu so Zelenským hovorili aj o pripravenosti Slovenska podporiť najtvrdšiu sankciu voči Rusku, a to odpojenie od medzinárodného platobného systému - SWIFT.
"Slovensko sa bude zasadzovať aj o integráciu Ukrajiny do štruktúr Európskej únie (EÚ) a NATO. Ukrajina dokazuje každý jeden ťažký deň bojov, že patrí do európskeho spoločenstva hodnôt a demokracie, patrí do EÚ," vyhlásil Heger.
      
Ukrajina podľa jeho slov môže rátať s tým, že Slovensko podporí všetko, čo napomôže prinavrátiť mier na ukrajinské územie.
29177