Premiér: Reforma národných parkov pomôže aj rozvoju regiónov

02.11.2021

Stakčín 2. novembra (TASR) - Reforma národných parkov (NP) podporená aj investíciami z plánu obnovy a odolnosti môže zásadne prispieť k riešeniu regionálnych problémov. Uviedol to v utorok predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) po stretnutí s predstaviteľmi regiónu Polonín v okrese Snina. Išlo o nulté stretnutie "rady národného parku", ktoré majú vznikať po celom Slovensku.

"Na Slovensku máme možnosť vybudovať ekonomicky sebestačné regióny, čomu pomôže aj reforma národných parkov, a presvedčil som sa, že Národný park Poloniny je takýmto príkladom. Udržateľný rozvoj regiónu potrebuje alternatívu k lesnému hospodáreniu, mladá a uvedomelá generácia si vie zabezpečiť udržateľnú budúcnosť aj v atraktívnom a prírode blízkom turizme či ekologickom poľnohospodárstve, tak ako všade inde vo svete," povedal Heger. Podotkol, že kľúčovou fázou pre ekonomický rozvoj regiónu je nastavenie podmienok použitia finančných prostriedkov, a to za účasti dotknutých samospráv a organizácií. Reforma v Poloninách má podľa jeho slov garantovať aj udržanie zamestnanosti a rozvoj Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič.

Do výberu podporených činností a investícií v rámci rozvojových projektov majú byť zapojení všetci miestni aktéri formou účasti v riadiacej a výberovej komisii. Tieto "rady" majú v prípade NP Poloniny a NP Muránska planina rozhodovať o smerovaní spolu 16 miliónov eur z plánu obnovy v rámci opatrení na adaptáciu regiónov na zmenu klímy. "Ak zvládneme transformáciu takých regiónov, ako sú Poloniny či Muránska planina, bude to dôkazom toho, že sme možnosť využili správne," skonštatovala generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívia Vašáková.

V súvislosti s budúcimi klimatickými opatreniami poukázal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča i na vodozádržnú funkciu lesov v NP. "Jedine reformovaný národný park Poloniny dokáže aj dostatočne zabezpečiť všetky svoje funkcie, sociálnu, vodozádržnú, prírodnú a ekonomickú," podotkol.

28925