Premiér: Samosprávy sú pre štát kľúčový partner

22.02.2023

Bratislava 22. februára (TASR) - Samosprávy sú kľúčovým partnerom štátu. Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) to zdôraznil v reakcii na stredajší protest pred Národnou radou SR, ktorým mestá a obce poukázali na legislatívu a kroky centrálnej moci, poškodzujúce samosprávy.

Heger vyzval na vecnosť a konštruktívnosť, a to aj pri diskusiách o kompenzačných mechanizmoch pri drahých energiách. "Nerobme z toho politiku," povedal. Upozornil, že je pripravený na diskusiu so samosprávami o konkrétnych problémoch, uistil že na budúcotýždňovom stretnutí chce s nimi hovoriť aj kompenzáciách pre menšie obce, ktoré môžu mať problémy s cash flow. "Určite im musíme podať pomocnú roku," uistil.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v stredu zorganizovalo protestné zhromaždenie pred Národnou radou SR pod názvom Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom. Upozornili ním na neriešené problémy samospráv a prístup centrálnej moci k mestám a obciam. Ostro kritizujú nielen spontánne prijímanú a nepremyslenú legislatívu, týkajúcu sa samospráv, ale i kompenzačné mechanizmy v rámci pomoci so zdražovaním energií. Prísľuby štátu sa podľa miest a obcí ukázali ako nedostatočné a nefungujúce. Zdôraznili, že v súčasnej situácii sú mnohé samosprávy, najmä menšie obce na pokraji ekonomického kolapsu. Od štátu požadujú, aby bral samosprávy ako naozaj relevantného partnera, nie ako niekoho, na koho sa obracia len vtedy, keď potrebuje pomôcť.


29678