Premiér: Slovensko bude dobrým domovom pre ELA, má skúsenosti s mobilitou

09.11.2021

Bratislava 9. novembra (TASR) – To, že sa na Slovensku usídlil Európsky orgán práce (ELA), nie je náhoda. Krajina bude pre orgán dobrým a zodpovedným domovom, pretože pracovná mobilita je niečo, čo je Slovensku veľmi dobre známe. Skonštatoval to premiér SR Eduard Heger (OĽANO) počas slávnostného otvárania sídla ELA na Landererovej ulici v Bratislave. Stredajšie prestrihávanie stuhy označil za významný deň ako pre Slovensko, tak aj pre celú Európsku úniu (EÚ).

"Ľudia zo Slovenska za prácou odchádzali mnohokrát preto, lebo odchádzali za lepším životom. Mnohokrát boli donútení aj podmienkami života v odľahlých kútoch Slovenska," povedal premiér vo svojom príhovore. Dodal, že toto však nie sú správne dôvody na mobilitu. Preto si myslí, že Slovensko bude vedieť svojimi bohatými skúsenosťami prispievať k práci ELA. Dúfa, že práve z tejto časti Európy bude vedieť orgán presadzovať pravidlá na mobilitu tak, aby priniesla prosperitu celému európskemu priestoru.

Výkonný riaditeľ ELA Cosmin Boiangiu vo svojom príhovore povedal, že je vďačný Slovensku i mestu Bratislava za podporu a spoluprácu vrátane poskytnutia priestorov. Umiestnenie ELA "v srdci Európy" vníma ako symbol. Orgán chce zo Slovenska podľa jeho slov zabezpečovať spravodlivú a efektívnu mobilitu práce naprieč Úniou. "ELA vznikol s cieľom podporiť členské štáty, Komisiu a sociálnych partnerov pri presadzovaní európskej legislatívy, zabezpečení prístupu k informáciám a zlepšení spolupráce v oblasti mobility a sociálneho zabezpečenia," povedal Boiangiu. Deklaroval, že ELA bude proaktívna a bude orientovaná na konkrétne kroky pri napĺňaní svojho mandátu.

Eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit pripomenul, že vznik ELA bol ohlásený pred štyrmi rokmi. "Dnes, po štyroch rokoch, sa ukazuje, že máme čo robiť, že máme čo oslavovať, pretože tento orgán presadzuje dôležitý nástroj, ktorý súvisí s jednou so základných slobôd EÚ, a tým je slobodný pohyb osôb," poznamenal. Túto slobodu podľa neho využívajú milióny európskych občanov, snažia sa tak nájsť si novú prácu a dobré podmienky na svoj život. Vyzdvihol však dôležitosť európskych pravidiel.

28938