Premiér: Slovensko stále zaostáva v oblasti zaočkovania proti ochoreniu COVID-19

28.06.2021

Bratislava 28. júna (TASR) – Slovensko stále zaostáva v miere zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19. „Je potrebné, aby sme v tomto pridali, pretože vidíme, že  toto je samotná odpoveď proti delte alebo ktorémukoľvek variantu,“ povedal v pondelok pred rokovaním ústredného krízového štábu povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). Povinné plošné očkovanie obyvateľstva však vylúčil.

Hovoriť sa však bude podľa jeho slov o očkovaní niektorých vybraných skupín, ako napríklad obyvateľov domovov sociálnych služieb. Avizoval, že témou stretnutia bude delta variant nového koronavírusu, ale aj dáta. Tých podľa slov premiéra nie je zatiaľ dosť ani vo Veľkej Británii. Za dôležité považuje, aby sa nezopakovala situácia, akú priniesla druhá vlna pandémie.

Zdôraznil, že majú v prípade tretej vlny pripravené viaceré scenáre a protokoly. „My sme pripravení z hľadiska operatívy. Dôležité je namiešať kokteil opatrení. Len na to treba mať dáta,“ dodal s tým, že očkovanie považuje za najdôležitejšiu „zbraň“. Témou by malo byť aj povinné očkovanie istých skupín obyvateľstva.

Heger považuje za správne, aby sa kontrolovali ľudia na hraniciach. Pripomína, že dôležité je zaregistrovať sa cez eHranicu. Vysvetlil, že tak ich vedia lepšie trasovať. „To nie je žiaden trest, to nie je žiaden hendikep. Práve naopak, potrebujeme si pomáhať, aby sme vedeli, kto s kým a kedy bol v kontakte a aby sme podľa toho vedeli zaviesť karanténu,“ doplnil s tým, že vyzýva ľudí, aby v otázke zdravia nepodvádzali.

28646