Premiér: Sme pripravení zareagovať na akúkoľvek vlnu nelegálnej migrácie

30.10.2023

Bratislava 30. októbra (TASR) - Slovensko je pripravené zareagovať na akúkoľvek vlnu nelegálnej migrácie. Demonštrovať to má nočná akcia zameraná na zvýšenie ochrany hranice s Maďarskom. Na hraničnom priechode Čunovo-Rajka to v pondelok večer deklaroval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Avizoval pripravenosť použitia všetkých dostupných síl vrátane polície a armády. "V krátkom čase sa veľmi obávame výrazného zhoršenia migračnej situácie," zdôraznil. Kritizoval prístup predchádzajúcej vlády k riešeniu situácie. V roku 2023 podľa jeho slov prekročilo hranicu so Slovenskom vyše 46.000 nelegálnych migrantov.

Všetky hraničné priechody, ktorými prechádzali nelegálni migranti, sú podľa jeho slov kontrolované policajnými hliadkami. "Hneď ako na základe spravodajskej komunikácie s Maďarskom zistíme, že došlo k prekročeniu väčšieho počtu nelegálnych migrantov a cez Maďarsko sa blížia na územie SR, sme schopní v primeranom čase nasadiť podobné rozloženie síl po celej zelenej hranici," priblížil Fico s tým, že každý nelegálny migrant, ktorý sa pokúsi prekročiť hranicu so Slovenskom, bude zadržaný.

"Táto akcia slúži ako jasný signál, ktorý chceme vyslať všetkým nelegálnym migrantom, ale najmä prevádzačom, aby pochopili, že s novou vládou prichádza aj nový prístup k nelegálnej migrácii," doplnil šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Na miestach, kde prichádza k najčastejšiemu prekročeniu tzv. zelenej hranice, je sústredená špeciálna technika, ktorú si Slovensko zapožičalo aj z Českej republiky. K dispozícii sú tiež drony, psy a počas dňa budú pripravené aj kone.

Foto: TASR
30045