Premiér: Stojím si za reformou nemocníc, minister by sa nemal vzdávať

28.10.2021

Bratislava 27. októbra (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) si stojí za reformou nemocníc. Za najdôležitejšie považuje to, aby boli v nemocničných izbách maximálne dve lôžka. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by sa podľa jeho slov určite nemal vzdávať. Verí, že v diskusii v parlamente si poslanci, ktorí sú proti reforme, uvedomia, v čom sa mýlia.
      
"Reforma je v prvom čítaní. Verím, že aj v rozprave budú môcť zaznieť racionálne argumenty od samotného prekladateľa, nad ktorými sa budú môcť poslanci zamyslieť a vidieť, v čom sa mýlia vo svojich úsudkoch," povedal premiér v stredu večer v parlamente.
      
Najväčšie kritérium je podľa neho počet lôžok na izbe. "Nemyslím si, že kvalitná starostlivosť znamená, že na jednej izbe sú traja alebo štyria pacienti," skonštatoval. Treba sa podľa neho dostať na úroveň vyspelých krajín, kde sú maximálne dvaja pacienti na jednej izbe. Považuje to za najdôležitejší parameter reformy. Heger uznal, že vláda má rezervy v komunikácii a musí v tom pridať.
      
Parlament v stredu začal diskusiu k návrhu reformy nemocníc. Nemocnice sa podľa nej majú rozdeliť do piatich úrovní – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Optimalizácia siete nemocníc je súčasťou rozsiahlejšieho balíka reforiem, ktoré majú nasledovať hneď po jej prijatí.
      
Hnutie Sme rodina zatiaľ hovorí, že reformu nepodporí. Kritizuje, že návrh nie je vydiskutovaný s regiónmi, obáva sa rušenia nemocníc. Minister deklaroval, že nemocnice sa rušiť nebudú. Aj líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič povedal, že minister má lepšie vydiskutovať reformu v regiónoch.
28919