Premiér uvoľnil 3 milióny eur pre centrá pre obete domáceho násilia

26.04.2021

Bratislava 26. apríla (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) uvoľnil z rezervy predsedu vlády tri milióny eur pre centrá pre obete domáceho násilia. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii. O dotáciu môžu organizácie požiadať do 26. mája, podmienky sú zverejnené na stránke Úradu vlády (ÚV) SR. Ako zdôraznil Heger, rezerva premiéra bude na rozdiel od minulosti používaná na riešenie skutočných problémov ľudí.
      
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) vysvetlil, že prostredníctvom rezervy sa vykryje "diera" vo financovaní tzv. bezpečných domovov. Priblížil, že bežne sú financované z nórskych fondov, rokovanie o novej partnerskej dohode sa však pre pandémiu oneskorilo. Krajniakov rezort sa preto obrátil na úrad vlády.
      
"Rezervu, ktorá nám láskavo vyčlenil úrad vlády, chápeme ako finančnú injekciu, ale len ako dočasné riešenie, a to pokiaľ ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nezabezpečí systémové financovanie bezpečných ženských domov a všetkých organizácii, ktoré týraným ženám pomáhajú," vyhlásila riaditeľka odboru rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Zuzana Brixová. Situácia si podľa nej vyžaduje novelu zákona o sociálnych službách. Zvážiť chcú radikálne zvýšenie príspevku pre verejné i neverejné organizácie, ktoré pomáhajú obetiam týrania.
      
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) doplnil, že rezerva premiéra predstavuje 1,5 milióna eur ročne, pomoc týraným ženám si však vyžadovala väčší objem financií. Ako vysvetlil vedúci ÚV SR Július Jakab, pre daný zámer ju presunom prostriedkov z ministerstva financií zvýšili o tri milióny eur.
      
Pobytové centrá môžu podľa Jakaba získať na osobu 370 eur mesačne. Ambulantné služby a zariadenia poskytujúce poradenské služby podporia desiatimi eurami na hodinu. O pomoc môžu požiadať občianske združenia, neziskové organizácie, cirkvi a ďalšie právnické osoby, ktoré poskytujú služby pre pomoc obetiam domáceho násilia a ich deťom. Podmienky zverejnili na www.vlada.gov.sk//dotacie/.
      
Riaditeľka Bezpečného ženského domu Luna Hana Štrbová skonštatovala, že počas pandémie zaznamenali všetky organizácie zhoršenú situáciu. Verí, že peniaze budú efektívne využité na poskytnutie komplexnej pomoci obetiam.
28466