Premiér: Vláda uvažuje o zriadení splnomocnenca pre sociálny dialóg

31.10.2023

Bratislava 31. októbra (TASR) - Vláda zvažuje zriadiť post splnomocnenca pre sociálny dialóg. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča uviedol premiér Robert Fico (obaja Smer-SD). Sociálny dialóg sa podľa Fica musí stať základnou pracovnou metódou každého rezortu.

"Dnes som prvýkrát počul od pána ministra, že absolvoval za ostatné tri alebo štyri dni stretnutia s významnými sociálnymi partnermi. Čaká ho stretnutie s ďalšími - hovorí napríklad o obchodných reťazcoch. Už sa stretol s potravinármi. Súhlasím s ním, že predkladanie akýchkoľvek návrhov v tejto oblasti nie je možné bez sociálneho dialógu, a to bez ohľadu na to, či bude zákon podaný v skrátenom legislatívnom konaní alebo v riadnom konaní," priblížil predseda vlády na brífingu.

Sociálny dialóg sa musí podľa Fica stať základnou pracovnou metódou každého rezortu. "Ja dokonca uvažujem o zriadení pozície splnomocnenca vlády pre sociálny dialóg, ktorý by bol akýmsi filtrom medzi vládou a sociálnymi partnermi v podobe zamestnávateľov, zamestnancov, miest a obcí a samosprávnych krajov a vysokých škôl. My do tohto zaraďujeme aj jednotlivé cirkvi pôsobiace na Slovensku," spresnil Fico.    

"Informoval som zároveň pána ministra, že sa blíži revízia rozpočtu EÚ. A keďže sú plány dať na Ukrajinu 50 miliárd eur a široké diskusie, odkiaľ tieto peniaze vziať, objavujú sa preto aj názory, že by mohlo dôjsť ku kráteniu zdrojov, ktoré sú určené v spoločných fondoch EÚ na kohéziu a Spoločnú poľnohospodársku politiku. Naša podmienka je preto veľmi jasná - akékoľvek úvahy o finančnej podpore Ukrajiny musia byť spojené s garanciou, že obálka pre podporu poľnohospodárov sa nebude meniť," zdôraznil premiér. 

Foto: TASR 

30048