Premiér: Vzťahy SR a Nemecka nezaťažujú rozdielne názory na vojnu na Ukrajine

24.01.2024

Bratislava/Berlín 24. januára (TASR) - Medzi Slovenskom a Nemeckom nie sú žiadne otvorené politické otázky a bilaterálne vzťahy nezaťažuje ani rozdielny názor vlád na niektoré aspekty vojny na Ukrajine. Vyhlásil to slovenský premiér Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v stredu večer v Berlíne, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.

"To, že máme rozdielne názory na niektoré aspekty medzinárodnej politiky, neznamená, že sú zaťažené naše bilaterálne vzťahy," povedal Fico.

V súvislosti s Ukrajinou zdôraznil, že odmieta politiku jedného povinného názoru a takisto neverí vo vojenské riešenie ozbrojeného konfliktu. "Máme rovnaký názor na európsku perspektívu Ukrajiny. Sme pripravení Ukrajine pomáhať. Odmietame vojenskú pomoc Ukrajine. Na to máme, samozrejme, svoje právo, pretože vojenská pomoc je zväčša na bilaterálnej báze," povedal.

Ako ďalej pripomenul, Slovensko podporuje v súvislosti s riešením konfliktu na Ukrajine všetky mierové iniciatívy a vyjadrilo podporu aj mierovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, i keď má pochybnosti o jeho realizovateľnosti.

SR si podľa Fica želá, aby bola Ukrajina nezávislá, suverénna, prosperujúca a demokratická. To bude dobré nielen pre susedov, ale celú Európsku úniu, dodal.

Scholz na tlačovej konferencii vyzdvihol úzke vzťahy medzi SR a Nemeckom, s Ficom podľa neho diskutovali o prehlbovaní vzťahov s osobitným dôrazom na ekonomiku.

Ako pokračoval, súčasná Európa žije v zložitých časoch z hľadiska bezpečnosti a medzinárodnej politiky. "Tieto výzvy môžeme v Európe zvládnuť iba spoločne," prízvukoval.

Rokovania boli podľa neho aj prípravou na budúcotýždňový samit EÚ, na ktorom sa bude diskutovať o finančnej pomoci pre Ukrajinu. Podľa Scholza je cieľom dosiahnuť dohodu všetkých členských štátov EÚ na úprave viacročného finančného rámca, aby mohol Kyjev dostať k dispozícii 50 miliárd eur počas nasledujúcich štyroch rokov. V decembri sa proti tomu postavilo Maďarsko. Podľa ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa mu Fico na stredajšom stretnutí v Užhorode prisľúbil neblokovať 50-miliardovú pomoc EÚ.

Nemecký kancelár ďalej pripomenul, že Slovensko ako sused napadnutej Ukrajiny je v osobitnej pozícii, a vyzdvihol jeho pomoc ukrajinským utečencom aj jasnú podporu Ukrajine od samého začiatku ruskej invázie.

Na stretnutí pred tlačovou konferenciou šéf slovenskej vlády podľa vlastných slov hovoril s nemeckým kancelárom aj o prípade Slováka Jozefa Hambálka, ktorý je európskym šéfom takzvaných Nočných vlkov a sú naňho uvalené sankcie EÚ za podporu ruskej invázie. Fico sa zasadzuje za jeho vyradenie zo sankčného zoznamu.

30125