Premiéri Poľska a Slovenska otvorili prepojovací plynovod medzi krajinami

26.08.2022

Bratislava/Strachocina 26. augusta (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) spoločne s predsedom vlády Poľska Mateuszom Morawieckim oficiálne otvorili prepojovací plynovod Poľsko - Slovensko, ktorý zabezpečí diverzifikáciu v dodávkach plynu. Obaja premiéri zdôraznili bezpečnostný rozmer nového plynovodu. Ten umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu. 

"Práve väzba od severu na juh, ktorú sme práve týmto dovŕšili, nám poskytuje nový pocit bezpečia. Poskytuje nám pocit slobody, že môžeme nadobudnúť alternatívu, ktorá nebude závislá od ruského plynu," uviedol Heger.

Poľský premiér označil prepojenie za "plynovod mieru" a zároveň kritizoval energetickú politiku Nemecka, najmä výstavbu baltského plynovodu Nord Stream 1 a 2, ktorá zvýšila závislosť Európy od Ruska. Poľsko už dlhodobo upozorňovalo na riziká spojené s touto závislosťou. V posledných piatich rokoch sa mu vybudovaním prepojení s Nórskom či LNG terminálu podarilo od ruského plynu bez ekonomických strát odpojiť.

Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 kilometrov (km). Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany. Plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca, akciová spoločnosť eustream, sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu sa začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov. Kapacita plynovodu je približne päť miliárd kubických metrov plynu ročne.

29453