Premiér:Tragédia na Zámockej ulici bola útokom na demokraciu, prijmeme opatrenia

19.10.2022

Bratislava 19. októbra (TASR) – Zavraždenie dvoch mladých ľudí na Zámockej ulici v Bratislave bolo útokom na slobodnú, demokratickú spoločnosť, ktorá rešpektuje rôznorodosť. Po stredajšom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady (BR) SR to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO), ktorý poradný orgán zvolal práve v súvislosti s opatreniami, ktoré majú posilniť prevenciu i ochranu pred extrémizmom.

Heger pripomenul, že cieľom strelca zo Zámockej ulice neboli len príslušníci LGBTI komunity, ale takisto členovia židovskej komunity i politici, pričom motívom útokov bolo rozvrátiť demokraciu a destabilizovať štát. "Potrebujem riešiť posilnenie policajného zboru o desiatky expertov na počítačovú kriminalitu, materiálno-technické vybavenie na odhaľovanie takýchto hrozieb, potrebujeme zintenzívniť spoluprácu s mobilnými operátormi, výchovu na školách a samozrejme aj posilniť práva LGBTI komunity," uviedol.

Deklaroval, že na pôde EÚ chce takisto iniciovať väčšiu pozornosť regulácii sociálnych sietí v prípade šírenia extrémistických prejavov. "Sú v tom značné rezervy, ukazuje sa, že doterajšie kroky sú často bezzubé,“ uviedol.

29532