Prepojením slovenských a maďarských plynovodov sa podstatne zvýši energetická bezpečnosť našich krajín

27.03.2014

V roku 2009 Slovensko čelilo plynovej kríze, obmedzenie dodávok plynu na naše územie spôsobilo škodu za asi jednu miliardu eur. Aby sa podobný scenár neopakoval, dochádza k prepájaniu plynovodných sietí tak, aby región strednej Európy nebol závislý len na jednom zdroji.
 
Szada 1
Premiéri Robert Fico a Viktor Orbán symbolicky utiahli poslednú skrutku a umožnili tak prepojenie slovenskej a maďarskej plynovej siete.

Symbolické prepojenie slovenskej a maďarskej siete plynovodov, ku ktorému došlo vo štvrtok 27. marca pri maďarskej obci Szada, podľa predsedu vlády SR Roberta Fica významne prispeje k energetickej bezpečnosti našich krajín. „Nebudeme mať k dispozícii len rakúske a české prepojenie, ale budeme mať aj prepojenie slovensko-maďarské, čo nám umožní postupne sa napojiť na plynový koridor v Poľsku a potom smerom dole z Maďarska ešte hlbšie na juh. Severojužné prepojenie sa stáva veľkou realitou,“ vyhlásil Robert Fico.

Severojužný koridor by mal totiž umožniť tranzit plynu od Poľska až po Chorvátsko.

Toto prepojenie plynovodnej siete prvýkrát umožní, aby do Maďarska prúdil neruský plyn. „Nech sa čokoľvek udeje na východ od nás, odteraz Maďarsko už vždy dostane plyn,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán.
 
Komerčná prevádzka plynového prepojenia sa začne 1. januára 2015.
 
Szada 3
Zástupcovia slovenskej a maďarskej vlády pospísali memorandum v oblasti rozvoja cestných komunikácií.
Okrem symbolického prepojenia plynovodov slovenský a maďarský premiér podpísali aj memorandum v oblasti rozvoja cestných komunikácií. Robert Fico informoval, že memorandum obsahuje 21 konkrétnych projektov. Ide o 7 mostov, 2 kompy a 11 nových cestných prepojení,  ktoré uľahčia komunikáciu občanov Slovenska a Maďarska. Viktor Orbán pripomenul, že medzi Francúzskom a Belgickom sú priechody priemerne každého 1,5 kilometra, pričom na slovensko-maďarskej hranici je to až 20 kilometrov.

Symbolické prepojenie slovenskej a maďarskej siete plynovodov pri obci SzadaPríhovor Roberta Fica počas prepájania maďarských a slovenských plynovodov v Szade14693