Prvý sociálny balík je splnený

29.07.2015

Zníženie cien plynu pre domácnosti bolo posledné z 15 opatrení prvého vládneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Predseda vlády SR Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že vláda na prelome rokov 2015 a 2016 vráti domácnostiam 6 % z ich ročnej platby za dodávku plynu. Vratka sa týka domácností, ktoré využívajú plyn na varenie, ohrev vody či na vykurovanie.
 
20150729 - TB
Premiér Robert Fico označil ako splnené aj posledné z pätnástich opatrení prvého vládneho sociálneho balíčka.
„V júli 2014 sme prisľúbili, že sme pripravení znížiť ceny plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo. V kombinácii s rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedal premiér Robert Fico. ÚRSO od začiatku roka súhrnne znížil cenu plynu pre domácnosti o viac ako 5 %, čo spolu s vratkou od vlády predstavuje 11 %.

Opatrenie bude stáť 47 miliónov eur a dotkne sa približne 1,4 milióna zákazníkov.

Vracať domácnostiam až 6 % z ich ročných nákladov na spotrebu plynu umožnilo vláde aj dobré hospodárenie SPP, ktorý je v stopercentnom vlastníctve štátu. Navyše, sociálne opatrenia môže vláda prijímať len vďaka tomu, že urobila poriadok vo verejných financiách a zvýšila príjmy do štátneho rozpočtu. „Jasne sme si stanovili plán, že v rokoch 2014 až 2016 chceme do štátneho rozpočtu dostať 1,5 miliardy eur z lepšieho výberu daní. Toto číslo sa nám podarilo naplniť. Neohrozujeme dlh ani verejné financie, môžeme si takéto rozhodnutia dovoliť a sú to rozhodnutia, ktoré pomáhajú. Nikto nemôže namietať voči zvyšovaniu minimálnej mzdy či zvyšovaniu kapacít predškolských zariadení,“ vyhlásil predseda vlády.

Všetkých 15 opatrení z prvého sociálneho balíčka je teda splnených a v týchto dňoch už prebieha aj intenzívna príprava na realizáciu opatrení z druhého balíčka.  

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica: Vratky z faktúr za plyn18459