R. FICO: Nevidím iný životný priestor pre Slovensko, ako je Európska únia

25.03.2017

Rím/Bratislava 25. marca (TASR) – Rímska deklarácia konštatuje, že Európska únia chce ísť ďalej spoločne. Slovenský premiér Robert Fico to povedal dnes v Ríme po slávnostnom summite šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie, na ktorom lídri jednomyseľne podpísali spoločné vyhlásenie o ďalšom smerovaní Únie.

"Nevidím iný životný priestor pre Slovensko, ako je Európska únia. A klame každý, kto tvrdí, že Slovensko by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát. A je veľmi nebezpečné, ak niekto hlava-nehlava útočí na európske inštitúcie. Nikto netvrdí, že sú dokonalé, ale nič dokonalejšie nemáme. Uvedomme si, že v Európe sa žije najlepšie, pravdepodobne, na svete. Je to oáza pokoja, je to oáza, kde ľudia sa cítia bezpečne. A preto pokiaľ budem predsedom vlády, budem robiť všetko pre to, aby Slovenská republika bola dôveryhodným partnerom v tomto jedinečnom projekte," povedal premiér Fico o Európskej únii.

Rímska deklarácia okrem iného konštatuje "niektoré prvky agendy, na ktoré sa máme sústrediť". "To znamená predovšetkým bezpečná Európa, ďalej Európa, kde budeme cítiť silný hospodársky rast, teda, aby Európa bola opäť tým najlepším a najbohatším regiónom na svete," priblížil Fico obsah znenia podpísaného dokumentu.

V deklarácii sa podľa premiéra ďalej hovorí o Európe ako globálnom hráčovi, pretože Únia chce byť podstatne silnejšia v otázkach zahraničnej politiky". Text zahŕňa tiež pomenovanie Európy "ako priestoru pre silné sociálne politiky".

"Ja s týmto môžem len súhlasiť. Preto som bez akéhokoľvek zaváhania súhlasil s textom tejto deklarácie. Je to nejaký manifest na najbližšie obdobie, ako sa má Európska únia správať," uzavrel premiér Fico.

Rímsky summit šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie sa konal pri príležitosti 60. výročia vzniku spoločnej Európy - podpísania Rímskych zmlúv.

Brífing predsedu vlády SR Roberta Fica po summite EÚ v Ríme22046