R. FICO: Pre Slovensko neexistuje iná alternatíva ako byť súčasťou jadra EÚ

20.06.2017

Marianka 20. júna (TASR) – Moja vláda je presvedčená, že pre Slovensko neexistuje iná alternatíva ako byť súčasťou integračného jadra Európskej únie a tak byť aj pri kreovaní jej politík a v centre rozhodovacích procesov. Na dnešnom stretnutí Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Marianke to vo svojom príhovore uviedol predseda vlády SR Robert Fico.

Podľa premiéra je uznávaným prínosom cirkví a náboženských spoločností oblasť výchovy, vzdelávania, charita, ale aj boj za demokraciu, budovanie slovenskej štátnosti či sociálny zmier.

"Osobitne dnes, keď sa nielen Slovensko ale celá EÚ nachádza v najzložitejšom období od svojho vzniku, je táto vaša snaha mimoriadne dôležitá," zdôraznil premiér.

Pre Slovensko je podľa Roberta Fica životným záujmom byť súčasťou diskusie, v ktorej sa formuje budúcnosť Európy. "A platí to aj v prípade, ak by výsledkom tohto procesu malo byť sformovanie integračného jadra, ktoré by sa s najväčšou pravdepodobnosťou tvorilo okolo eurozóny," uviedol Fico.

Pre Slovensko ako otvorenú, proexportne zameranú ekonomiku bude ďalšie prehlbovanie integrácie, vrátane možného vytvorenia jadra, znamenať skôr príležitosť ako ohrozenie.

Robert Fico poďakoval aj apoštolskému nunciovi J. Ex. Mons. Mariovi Giordanovi za jeho dlhoročné pôsobenie na Slovensku.

Predseda KBS Stanislav Zvolenský zdôraznil, že prehlbujúca sa integrácia my nemala znamenať rozvrátenie našich kultúrnych a duchovných tradícií.

"Katolícka cirkev je súčasťou spoločnosti. Chceme naďalej prispievať k jej rozvoju aj takým spôsobom, že poukážeme na dobrá, ktoré sú nám k dispozícii vďaka európskej integrácii," dodal.

Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na stretnutí Konferencie biskupov SlovenskaBrífing predsedu vlády SR Roberta Fica po vystúpení na stretnutí Konferencie biskupov Slovenska22414