Robert Fico: Moja nočná zmena je vyjadrením obdivu a solidarity ľuďom pracujúcim v nepretržitých prevádzkach

01.05.2024

V noci z 30. apríla na 1. mája predseda vlády SR Robert Fico odpracoval nočnú zmenu v závode ZKW Slovakia v Krušovciach. Premiér tak chcel symbolicky aj reálne na Sviatok práce podporiť všetkých, ktorí pracujú v trojzmenných nepretržitých prevádzkach a podporujú tak svoje rodiny aj celú spoločnosť.

„Práca v noci je nesmierne fyzicky aj psychicky náročná. Vážim si ľudí, ktorí pracujú aj v noci, aj počas štátnych sviatkov. Dnešnú zmenu som odpracoval pri páse a mal som možnosť hovoriť s ľuďmi, ktorí tu pracujú. Keby som mal na hlave klobúk, dám ho pred nimi dole, je to obrovská drina,“ skonštatoval predseda vlády.

Slovensko je dlhodobo lídrom EÚ v podiele nočnej práce. Robert Fico pripomenul, že Slováci pracujú v noci najviac spomedzi všetkých členských krajín, podobne je to aj v prípade práce nadčas. „Chcel by som so zamestnávateľmi hovoriť, čo môžeme urobiť s tým, že ľudia u nás tak veľmi robia v noci? Ak si to vedia v iných krajinách zariadiť, mohlo by aj Slovensko hľadať modely v týchto krajinách,“ uviedol predseda vlády.

Výška príplatkov za prácu nadčas je v súčasnosti naviazaná na úroveň minimálnej mzdy. „Bol som veľmi nahnevaný, že prechádzajúca vláda zmrazila príplatky za prácu v noci a počas sviatkov, my sme to opätovne rozmrazili,“ zdôraznil premiér.  „V programovom vyhlásení sme sa zaviazali, že minimálna mzda by do roku 2027 mala predstavovať 60 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve. Ak sa nám to podarí, a ja verím, že sa to podarí, budeme sa v tom období blížiť k sume takmer 1000 eur,“ priblížil Robert Fico. Tým pádom by automaticky mali rásť aj príplatky za prácu v noci, ktoré predstavujú približne 40 % minimálnej mzdy. Predseda vlády zároveň skonštatoval, že chápe aj námietky zamestnávateľov, pre ktorých vyššie príplatky za nočnú prácu predstavujú zvýšené nároky na mzdové náklady. Aj o tejto téme chce so zamestnávateľmi rokovať. „Nechceme urobiť rozhodnutie, ktoré by poškodzovalo slovenskú ekonomiku. Musí existovať rovnováha medzi záujmami zamestnancov, ktorých ja chcem mimoriadne zastupovať, a medzi záujmami zamestnávateľov, na ktorých mne musí záležať, pretože každý rozumný premiér si váži zamestnávateľov, ktorí vytvárajú pracovné miesta a ktorí tvoria hospodársky rast Slovenska,“ podčiarkol Robert Fico.

Nočná zmena, ktorú Robert Fico odpracoval dnes v závode ZKW Slovakia v Krušovciach, nebola jeho prvou skúsenosťou s nočnou prácou vo výrobe. „Podobnú misiu som už absolvoval v Malackách. Myslím si, že politici by si mali ohmatať, čo ľudia reálne v živote robia,“ poznamenal premiér. Dodal, že osobnú skúsenosť s náročnou fyzickou prácou môže využiť práve pri rokovaniach so zamestnávateľmi. „Budem môcť dôveryhodnejšie argumentovať, ako by som túto skúsenosť nemal.“

Závod v Krušovciach je členom ZKW Group, ktorá je špecialistom na inovatívne prémiové svetelné systémy a elektroniku. Je jedným z vedúcich strategických partnerov automobilového priemyslu. Na Slovensku zamestnáva viac ako 3000 ľudí a je druhým najväčším zamestnávateľom v Nitrianskom kraji.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
30215