Robert Fico: Nechceme byť rukojemníkmi rusko-ukrajinského konfliktu

14.08.2014

Zástupcovia vlády a spoločností SPP a Eustream sa dnes stretli, aby sa navzájom informovali o stave dodávok zemného plynu. „Najviac nás zaujíma momentálny stav dodávok plynu pre domácnosti a podnikateľov, ako aj záväzky, ktoré Slovensko má ako tranzitná krajina,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico. Po skončení rokovania skonštatoval, že dodávky zemného plynu cez Slovensko idú v súčasnosti podľa plánu. „Boli by sme, samozrejme, najradšej, aby tento stav bol trvalý, ale keď sa pozeráme na situáciu na Ukrajine, musíme sa pripraviť aj na podstatne komplikovanejšie varianty a scenáre,“ upozornil premiér.
 
TB SPP
Zľava: Minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie o aktuálnom stave dodávok zemného plynu na naše územie.
Komplikácie by mohol spôsobiť aj pripravovaný sankčný zákon, o ktorom momentálne rokuje ukrajinský parlament. „Je zvláštne, že krajina, ktorá podpísala asociačnú dohodu s Európskou úniou, namiesto toho, aby koordinovala svoje postoje s EÚ, robí jednostranné kroky, ktoré možno v tomto okamihu len formálne, ale predsa ohrozujú individuálne záujmy členských štátov,“ povedal na tlačovej konferencii predseda vlády SR. Dodal, že v tejto záležitosti by mala byť aktívnejšia aj Európska komisia a mala by s Ukrajinou viac pracovať.

Robert Fico informoval, že po skúsenostiach z roku 2009, kedy na naše územie prestal prúdiť zemný plyn, je Slovensko lepšie pripravené na podobnú situáciu. „Blížime sa k praktickému naplneniu všetkých zásobníkov na plnú kapacitu. Máme dva reverzné body na západnej hranici, ktoré nám umožňujú doručiť na územie Slovenska toľko plynu, koľko potrebujeme na svoju vlastnú vnútornú spotrebu pre domácnosti aj pre podnikateľské prostredie, dokonca sme schopní tiež realizovať aj reverzný tok na Ukrajinu v tej kapacite, ktorá je umožnená cez tzv. vojanskú rúru,“ objasnil predseda vlády.

Ukrajina je náš bezprostredný sused a podľa Roberta Fica sa verejnosť zaujíma o vývoj tamojšej situácie. „Je našou povinnosťou na jednej strane upozorňovať na riziká, ktoré sú tu, pomenovávať veci, ale súčasne aj pripravovať riešenia, ktoré zabezpečia ľuďom, že sa nemusia obávať, keby k zastaveniu dodávok plynu došlo, že vláda SR a príslušné inštitúcie neurobili všetko pre to, aby dodávky plynu pre Slovensko neboli nikdy ohrozené a aby ľudia na Slovensku cítili energetickú bezpečnosť,“ zdôraznil premiér.

„Dohodli sme sa s predstaviteľmi SPP a Eustreamu, že budeme na hodinovej báze sledovať vývoj na Ukrajine, ako aj v Ruskej federácii. Nechceme byť rukojemníkom rusko-ukrajinského konfliktu,“ oznámil Robert Fico. Zdôraznil tiež, že vláda SR v koordinácii s Európskou úniou musí hľadieť na záujmy Slovenska. „Nemôžeme obetovať naše záujmy v mene nejakého súboja, ktorý Slovensko nikdy určite nechcelo,“ podčiarkol.

Tlačová konferencia R. Fica a P. Pavlisa po rokovaní s predstaviteľmi SPP a Eustream o dodávkach plynu na Slovensko15614