Robert Fico: Nemôžeme akceptovať dvojakú kvalitu produktov v EÚ

18.07.2017

20170718 - dvojaka kvalita
 
Foto: TASR/Martin Baumann

Už dlhšie sa hovorí, že rovnaké výrobky toho istého výrobcu majú v členských krajinách EÚ rôznu kvalitu. „Nemôžeme akceptovať, aby sa takto zaobchádzalo s občanmi Slovenska,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico.

To, že výrobky majú rozdielnu kvalitu, potvrdili aj testy, ktoré pre české ministerstvo pôdohospodárstva vypracovala Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe.

O problematike dvojakej kvality produktov budú na zajtrajšom stretnutí rokovať  aj premiéri krajín V4 na summite v Budapešti.

„Pokiaľ nebudeme pociťovať od Európskej komisie razantné konanie v tomto duchu, sme pripravení urobiť dočasné jednostranné opatrenia,“ oznámil slovenský premiér, ktorý v tejto záležitosti plánuje osloviť priamo predsedu Európskej komisie.  Jedným z takýchto opatrení by mohlo byť napríklad pravidlo, podľa ktorého by sa prevádzky verejného stravovania po dobu pol roka zásobovali len výrobkami zo Slovenska.

Ako uviedol predseda vlády, toto už nemôžeme viac akceptovať a musíme sa brániť. Prvým krokom podľa Roberta Fica bude počkať na reakciu Európskej komisie. Druhým krokom, o ktorom chce spolu s lídrami krajín V4 hovoriť zajtra, môže byť aj občianska iniciatíva. Ak sa medzi občanmi členských krajín EÚ vyzbiera milión podpisov, Európska komisia bude musieť v danej veci konať rýchlejšie.
 

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica o dvojakej kvalite potravín22532