Robert Fico v Budapešti: Krajina nemôže byť potrestaná za to, že bojuje za svoju suverenitu

16.01.2024

Predseda vlády SR Robert Fico dnes navštívil Maďarsko. V Budapešti rokoval s tamojším premiérom Viktorom Orbánom, prijala ho aj prezidentka Katalin Nováková.

Na stretnutí s Viktorom Orbánom Robert Fico vyzdvihol vzájomnú spoluprácu medzi Slovenskom a Maďarskom. Hovorili spolu o európskych témach, vymenili si názory na situáciu na Ukrajine. Diskutovali tiež o význame jadrovej energie pre zabezpečenie energetickej sebestačnosti oboch krajín, ako aj o budúcnosti Vyšehradskej štvorky.

Robert Fico a Viktor Orbán odmietli kritiku Slovenska a Maďarska zo strany európskych inštitúcií. „S veľkou nevôľou pozorujeme, čo sa deje okolo obidvoch našich vlád. Európsky parlament chce prijať rezolúciu, ktorá má upozorňovať na procesy súvisiace so zmenou Trestného zákona a Trestného poriadku a so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. V prípade Maďarska sa zase objavujú návrhy, ktoré vyzývajú na odobratie hlasovacích práv, ktoré má každá členská krajina EÚ. Pokiaľ budem predsedom vlády, nikdy nebudem súhlasiť s tým, aby bola krajina potrestaná za to, že bojuje za svoju suverenitu,“ zdôraznil Robert Fico, ktorý podčiarkol, že na obmedzovanie práv Maďarska je potrebný súhlas všetkých členských štátov EÚ.

Veľmi by som si želal, aby ďalšia éra spolupráce bola érou úprimne myslených nenávratných pôžičiek,“ vyhlásil na margo vzájomnej spolupráce Robert Fico. Ako príklad uviedol pomoc Slovenska na hraniciach počas migračnej krízy, na druhej strane ocenil pomoc, ktorú maďarská armáda poskytuje pri ochrane slovenského vzdušného priestoru. „Rovnako si želám, aby otázka slovensko-maďarského spolunažívania nikdy nebola predmetom politického súperenia. Želám si, aby všetky témy, ktoré budeme spolu riešiť, boli na osoh Slovenska a Maďarska,“ uviedol slovenský premiér.


Tlačový a informačný odbor
30114