Slovensko chce byť mostom medzi EÚ a Azerbajdžanom

07.05.2024

V dňoch 6. – 7. mája predseda vlády SR Robert Fico absolvoval oficiálnu návštevu Azerbajdžanu. "Chceme byť mostom medzi Európskou úniou a Azerbajdžanom",  povedal predseda vlády SR Robert Fico po stretnutí s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Aliyevom.

Dôležitou témou stretnutia bola energetická spolupráca. "Myšlienka dovozu plynu z Azerbajdžanu cez kontaktný bod na rusko-ukrajinskej hranici, s využitím ukrajinskej infraštruktúry a potom slovenskej infraštruktúry v objeme až do 20 miliárd metrov kubických, musí byť pre každého zaujímavá", povedal predseda vlády Fico. Prenos plynu na Slovensko cez Ukrajinu bude podľa premiéra prospešný nielen pre Slovensko a okolité krajiny, ale aj pre samotnú Ukrajinu, ktorá bude poskytovať tranzit tohto plynu.

Medzi Slovenskom a Azerbajdžanom sa rozbieha aj spolupráca vo vojenskej oblasti. "Myšlienka spoločných podnikov na území Azerbajdžanu je myšlienka, ktorá musí byť atraktívna pre každého. U nás je garanciou  minister obrany, ktorý dáva veľkú energiu do podpory zbrojárskeho priemyslu na Slovensku" uviedol predseda vlády SR.

Počas oficiálnej návštevy podpísal predseda vlády Robert Fico s prezidentom Ilhamom Aliyevomom Deklaráciu o strategickom partnerstve medzi Slovenskou republikou a Azerbajdžanom. Minister obrany Robert Kaliňák podpísal Dohodu o spolupráci v oblasti obrany a Memorandum o porozumení o vojensko-technickej spolupráci.

Išlo o prvú zahraničnú cestu premiéra do krajiny mimo Európskej únie, ktorej cieľom bola podpora slovenskej ekonomiky a rozvoj bilaterálnych vzťahov so štátmi, ktoré majú vysoký ekonomický potenciál. S predsedom vlády do Azerbajdžanu cestoval aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák, podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

30223