Študenti sa na Road show 2014 pýtajú na spoločnú európsku menu a možnosti cestovať

26.09.2014

Študenti sa na Road show 2014 pýtajú na spoločnú menu a možnosti cestovať
26.9.2014
 
Informatívna Road show 2014 s názvom Eurofondy a moje mesto, ktorú pripravil pre študentov stredných a stredných odborných škôl úrad vlády, zavíta budúci týždeň na stredné  školy v Prešove a Košiciach.  Potom si to namieri do Banskej Bystrice a Žiliny.  Doteraz sa na roadshow zúčastnilo už vyše 180 študentov, ktorí zvládali aj vstupné testy o Európskej únii a zapájali sa do diskusie. Zaujímala ich  predovšetkým jednotná mena a možnosti cestovania. Najvášnivejšie  diskusie sa však rozpútali o súčasnej vojne na Ukrajine, postavení Ruska a vzťahu Európskej únie k obom týmto krajinám.
 
Študenti tretích ročníkov stredných škôl sa môžu otestovať vo svojich vedomostiach o Európskej únii do 16. októbra 2014 -  za čo budú odmenení drobnými darčekovými predmetmi.  Z ich slohových prác sa navyše dozvieme, ako pociťujú pomoc a prínos eurofondov svojmu mestu, jeho okoliu či dokonca im samotným. Odborná komisia vyhodnotí dvadsať  najlepších slohových prác po 10. októbri 2014. Autori získajú vecné ceny: tablety, mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty a prehrávače MP3. Študentské práce budú zverejnené na portáli www.nsrr.sk, ako aj v špecializovanom časopise Eurokompas.
 
Road show 2014, ktorej základnou myšlienkou je zviditeľnenie finančnej pomoci EÚ prostredníctvom originálneho pohľadu mladých ľudí, sa začala 16. septembra v Bratislave a pokračovala v Nitre, Trenčíne a Trnave.  Pracovníci úradu vlády si počas návštevy  Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave  spolu so študentmi uctili pietnou spomienkou štyri dievčatá, ktoré tento rok zahynuli pri nehode autobusu na diaľnici medzi Piešťanmi a Trnavou.
 
Úrad vlády SR pripravil podujatie v spolupráci s kanceláriou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku ako súčasť osláv 10. výročia vstupu Slovenska republiky do EÚ.   
 
Úrad vlády
OPTP
15972