V obci Častá slávnostne otvorili rozšírené a zrekonštruované priestory materskej a základnej školy

11.03.2024

Kapacity školských zariadení v obci Častá v okrese Pezinok už nedokázali pokryť záujem rodičov. Z tohto dôvodu sa obec rozhodla rozšíriť priestory materskej aj základnej školy, ktorú nenavštevujú len miestne deti, ale aj deti z okolitých obcí v regióne. Na financovanie využili zdroje z fondov Európskej únie, štátneho rozpočtu aj z obecných peňazí. Vynovené a rozšírené priestory dnes, v pondelok 11. marca 2024 slávnostne otvorili aj za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica.

Premiér ocenil prístup vedenia obce, ktoré v krátkom čase dokázalo preinvestovať aj zrealizovať projekty za viac ako 4,6 milióna eur. Okrem rekonštrukcie existujúcich priestorov a výstavby nových tried došlo aj k úprave areálov, výstavbe športovísk či oddychových zón. Obec pri projektoch kládla dôraz na zelené opatrenia vrátane zachytávania dažďovej vody a jej opätovného využitia. „Vidím obrovský rozmach obce. Je skvelé vidieť nové a moderné budovy, ktoré deťom poskytnú vhodné zázemie tak počas výučby, ako aj pri športových aktivitách,“ vyhlásil Robert Fico.

Robert Fico v príhovore uviedol, že záujmom vlády je opätovne pokračovať s predstaviteľmi samospráv v sociálnom dialógu, ktorý za uplynulé štyri roky úplne chýbal. „Vymenovali sme splnomocnenca vlády pre sociálny dialóg, na úrovni vlády teda samosprávy majú človeka, s ktorým môžu spolupracovať. Pripravujeme tiež novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá výrazne pomôže mestám a obciam pri využívaní finančných zdrojov. Čo sa týka eurofondov, chceli by sme čo najväčší objem peňazí posunúť miestnym a regionálnym samosprávam, pretože sa ukazuje, že samosprávy sú často pri nakladaní s finančnými prostriedkami EÚ účelnejšie a hospodárnejšie ako štát,“ povedal predseda vlády.

Robert Fico avizoval, že v tomto regióne sa uskutoční aj jedno z výjazdových rokovaní vlády.

Foto: TASR

 
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
30175