V produkcii cukru je Slovenská republika sebestačná

11.01.2024

Predseda vlády SR Robert Fico sa dnes v Trenčianskej Teplej stretol s predstaviteľmi spoločnosti Považský cukor a. s. aj so zástupcami Slovenského cukrovarníckeho spolku a Zväzu pestovateľov cukrovej repy na Slovensku. Nehovorili však len o produkcii cukrovej repy na Slovensku, ale aj o celkovom význame poľnohospodárstva pre potravinovú bezpečnosť Slovenska.
 
„Pokiaľ ide o cukrovú repu a cukor ako produkt z cukrovej repy, je Slovensko sebestačné a dokonca časť produkcie aj vyváža. Vďaka existencii dvoch cukrovarov vyprodukujeme asi 8-tisíc kamiónov cukru v hodnote 130 až 140 miliónov eur. To je správna cesta, ktorou by sa mali uberať aj ďalšie oblasti slovenského poľnohospodárstva,“ uviedol Robert Fico. „Poľnohospodárstvo na Slovensku nevnímame len ako pestovanie produktov, z ktorých sa následne robia potraviny. Pre nás je to tvorba pracovných miest, je to rozvoj vidieka, je to krajinotvorba a množstvo ďalších funkcií. Zástupcov sektora som dnes osobne ubezpečil, že na poľnohospodárstvo sa nikdy nebudeme pozerať ako na niečo, čo táto krajina nepotrebuje. Práve naopak. Význam poľnohospodárstva bude z roka na rok rásť,“ vyhlásil predseda vlády, ktorý odmietol názor, že potraviny by sa mali na Slovensko vo veľkom dovážať. 
 
Jedným z opatrení na podporu domáceho poľnohospodárstva je odpúšťanie odvodov prvovýrobcom a spracovateľom. „Túto legislatívnu iniciatívu sme presadili ešte ako opozičná strana a po prvýkrát bola zavedená už minulý rok. Vláda na svojom včerajšom rokovaní rozhodla o predĺžení tohto opatrenia s účinnosťou do 30. júna,“ informoval Robert Fico. Očakávaným efektom je podľa jeho slov cenová stabilizácia základných vstupov. „Ak máme bojovať za bezpečné a cenovo dostupné potraviny na Slovensku, musíme predovšetkým začať tu, na samom začiatku. Keď sú vysoké ceny produktov už na pultoch reťazcov, je neskoro,“ prízvukoval premiér.
 
Výrobcov kryštálového cukru rovnako ubezpečil, že vláda bude slovenských producentov chrániť pred dovozom predovšetkým z Ukrajiny. Túto tému plánuje Robert Fico otvoriť aj na budúci týždeň počas stretnutia s ukrajinským premiérom v Užhorode. „Budem pánovi premiérovi jasne vysvetľovať, že jedna vec je pomoc Ukrajine, pokiaľ ide o následky vojny. Ale budem vždy pevne obhajovať slovenský národnoštátny záujem, a to schopnosť umiestniť na vlastné trhy našu produkciu, preto budeme pokračovať v zákaze dovozu niektorých poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny na Slovensko.“ 
 
Robert Fico oznámil, že v spoločnosti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča plánuje v podobných návštevách pokračovať. „Slovenskí poľnohospodári a spracovatelia majú plnú podporu vlády a v rámci našich možností, ktoré máme či už na vnútroštátnej, tak aj na medzinárodnej úrovni, urobíme všetko pre to, aby podpora nebola len deklarovaná, ale aby bola aj fakticky realizovaná,“ uzavrel premiér.
 
30107