Vďaka reverznému toku plynu zo Slovenska prežila Ukrajina uplynulú zimu

10.09.2015

Premiéri Slovenska a Ukrajiny označili projekt tzv. malého reverzu medzi Vojanmi a Užhorodom za mimoriadne úspešný. Zhodli sa aj na potrebe zachovať tranzit plynu do EÚ cez Ukrajinu. Vzájomné stretnutia sú podľa nich podnetné a prinášajú svoje výsledky.

Objem reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu dosahuje 14,5 miliárd m3 ročne. „Hlavné je, že Ukrajinu podporujete nielen slovami, ale aj konkrétnymi skutkami. Pred rokom málokto veril v úspešnosť reverzného toku plynu na Ukrajinu, no keby sme toto rozhodnutie neurobili, Ukrajina by neprežila zimu,“ vyhlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, ktorého dnes na Úrade vlády SR prijal slovenský premiér Robert Fico. Ten uviedol, že malý reverz je prejavom dobrej vôle Slovenska a tá aj naďalej voči Ukrajine pretrváva. Premiér Arsenij Jaceňuk informoval, že Ukrajina robí kroky na zníženie spotreby energie, napríklad aj zatepľovaním budov.

Premiéri sa dotkli témy budovania projektu Nord Stream 2. „Dlhé mesiace sa v rámci Európskej rady hovorilo o tom, ako treba Ukrajine pomôcť, aby zostala tranzitnou krajinou. A zrazu, z ničoho nič prišlo oznámenie, že Gazprom podpísal dohody s plynárenskými spoločnosťami zo západných krajín EÚ o tom, že sa má vybudovať ďalšia línia severného toku. Použijem expresívny výraz – robia z nás idiotov. Nie je možné politicky niekoľko mesiacov a rokov hovoriť o potrebe stabilizovať situáciu a potom prijať rozhodnutie, ktoré stavia nielen Ukrajinu, ale predovšetkým aj Slovensko do nezávideniahodnej situácie. Ide tu o tranzity plynu v obrovských objemoch cez Ukrajinu a Slovensko a v prípade, že by tento tranzit bol prerušený, tak Ukrajina príde o miliardy a Slovensko o stovky miliónov eur,“ povedal Robert Fico. Podľa ukrajinského premiéra projekt Nord Stream nijako nezvýšil nezávislosť EÚ na dodávkach zemného plynu. „Aký je rozdiel v tom, kde nakupujeme plyn, keď máme toho istého dodávateľa,“ spýtal sa Arsenij Jaceňuk. Budovanie projektu Nord Stream 2 označil za protiukrajinské a protieurópske.

Predseda vlády SR Robert Fico ocenil úsilie, ktoré ukrajinská vláda vynakladá na stabilizáciu situácie v krajine. „Veľmi si želáme, aby sa Ukrajina mohla plne sústreďovať na vlastné domáce úlohy, na  zlepšovanie životnej úrovne a v tomto sme pripravení byť maximálne nápomocní,“ povedal premiér a zdôraznil pripravenosť Slovenska pomôcť Ukrajine pri jej európskych integračných snahách. Už teraz napríklad pomáhajú Slováci pri zavádzaní daňových reforiem na Ukrajine. „Veľmi oceňujem podporu Slovenska na našej neľahkej ceste k Európskej únii,“ uviedol Arsenij Jaceňuk.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu vlády Ukrajiny Arsenija Jaceňuka po pracovnej návšteve SR18769