VEĽKÁ IDA: V priemyselnom parku otvorili závod Oerlikon Balzers

22.09.2015

Veľká Ida 22. septembra (TASR) – Nový závod spoločnosti Oerlikon Balzers, ktorá je popredným svetovým dodávateľom technológií povrchových úprav, dnes slávnostne otvorili v priemyselnom parku vo Veľkej Ide, neďaleko Košíc. Ide o prvé európske centrum excelentnosti tejto spoločnosti pre povrchové úpravy v automobilovom priemysle. Pre Oerlikon Balzers so sídlom v Lichtenštajnsku je to dlhodobá investícia, ktorá je súčasťou jeho stratégie na svetovom automobilovom trhu.

20150922 - Velka Ida 1

Predseda vlády SR Robert Fico a riaditeľ Oerlikon Balzers Bernd Fischer otvárajú nový závod spoločnosti
vo Veľkej Ide pri Košiciach.

"Z Veľkej Idy budeme schopní zásobovať všetky veľké automobilky a dodávateľov v Európe. Lokalita je priemyselne dobre vyvinutá, pričom región má vysoko kvalifikovanú pracovnú silu, dobré dopravné spojenie a ponúka viaceré príležitosti na vzdelávanie," uviedol riaditeľ Oerlikon Balzers Bernd Fischer. Celková investícia je podľa jeho slov okolo 20 miliónov eur, pričom veľkú časť predstavuje vybavenie, ktoré vyvinula firma v Lichtenštajnsku.

Výroba pri Veľkej Ide začala s prvými 37 zamestnancami. Spoločnosť plánuje vytvoriť celkovo 100 pracovných miest, a to najmä pre kvalifikovaných pracovníkov v oblasti spracovania kovu a mechatroniky, ako aj pre inžinierske profesie v oblasti strojárstva a kvality so skúsenosťami v automobilovom priemysle. Druhá fáza výstavby je plánovaná na roky 2017 až 2018.

Novú investíciu privítal premiér Robert Fico, ktorý zdôraznil, že ide o vysokú pridanú hodnotu a najmodernejšie technológie. Nové pracovné príležitosti navyše vznikajú v regióne, kde je nezamestnanosť vyššia ako slovenský priemer. "Je to investícia, ktorú s vysokou pravdepodobnosťou podporí aj vláda cez stimul. Týmto stimulom sa budeme zaoberať na októbrovom zasadnutí vlády," povedal pre novinárov. Spoločnosť Oerlikon Balzers požiadala podľa jeho slov o investičnú pomoc v podobe priamej podpory v sume 800.000 eur a daňové úľavy vo výške zhruba 3,2 milióna eur. Vláda má záujem pomôcť aj priemyselnému parku vo Veľkej Ide, a to najmä v oblasti energetiky.

20150922 - Velka Ida 2

Slávnostným prestrihnutím pásky otvorili vo Veľkej Ide pri Košiciach nový závod spoločnosti Oerlikon Balzers.

Nový závod je najmodernejším a jedným z najväčších závodov lichtenštajnskej spoločnosti. Okrem najnovších systémov na povrchovú úpravu sú v ňom aj plne automatizované testovacie a nabíjacie systémy pre komponenty, moderné technológie na odstraňovanie povlaku na účely údržby šarží a dielov a umývacie zariadenia. K dispozícii je tiež vysokoregálový sklad podporovaný informačnými technológiami na uchovávanie surovín a hotových produktov.

Výrazný nárast príjmov sa predpokladá už pre tento rok. Cieľom Oerlikon Balzers je realizovať v novom zariadení do roku 2018 pre európsky automobilový priemysel povrchovú úpravu až desiatok miliónov motorových dielov ročne.

Premiér Fico pri otvorení závodu konštatoval, že Slovensko je najpriemyselnejšia krajina v Európe, pokiaľ ide o podiel priemyslu na tvorbe HDP. "Ukazuje sa, že Slovensko je atraktívna krajina pre investorov. Je to krajina, ktorá vie aj ponúknuť zaujímavé stimuly, ale aj z hľadiska vytvárania podnikateľského prostredia je čoraz zaujímavejšia. Verím, že podobných investícií, ako je táto, bude do konca roka oznámených ešte viac," dodal. Vláda sa pritom podľa neho v súčasnosti intenzívne venuje projektu investície automobilky Jaguar Land Rover na Slovensku.


Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na otvorení výrobných priestorov spoločnosti Oerlikon Balzers Slovakia, Veľká IdaBrífing po otvorení výrobných priestorov spoločnosti Oerlikon Balzers Slovakia vo Veľkej Ide.18857