Vianočný príhovor predsedu vlády SR

24.12.2021

Vážení občania Slovenskej republiky,
 
Vianoce sú sviatkami pokoja, nádeje a vďačnosti. Pred 2000 rokmi sa v Betleheme zmenili dejiny sveta. Na svet prišlo posolstvo pokoja a obety.
Uvedomujem si dnes situáciu, v ktorej sa nachádzame. Prežívame obdobie, ktoré je pre každého z nás poznačené náročnými a ťažkými okolnosťami. Táto doba prináša veľa bolesti fyzickej aj duševnej, veľa obmedzení a strát. Sme pod neustálym tlakom nových variantov, nových vĺn. Túžime COVID poraziť a vrátiť sa do normálneho života. A ja som si istý, že sa nám to podarí. Že to zvládneme. My, to zvládneme!
Rok 2021 bol výnimočným rokom nielen pre pandémiu. Po dlhých rokoch sa nám podarilo naštartovať kľúčové reformy, pre zdravotníctvo sa otvorili dvere na výraznú obnovu a národné parky dostaneme konečne do 21. storočia. Je to aj rok, v ktorom na Slovensko po takmer dvoch desaťročiach zavítala jedinečná osobnosť, pápež František. Jedinečná udalosť, ktorá prišla práve v zrejme najťažší rok novodobej histórie Slovenska. Prišiel a upriamil našu pozornosť na podstatné hodnoty života. Pripomenul nám dôležitosť Slovenska pre Európu, poukázal na naše dejiny, ktoré nás pozývajú k tomu, aby sme boli posolstvom pokoja v srdci Európy.
Pokoj, ktorý nám v týchto dňoch tak veľmi chýbal. Ale Vianoce sú čas, v ktorom sa všetko upokojí. A po ktorom vstupujeme do nového roka. Verím, že skúsenosťami posilnení a odhodlaní urobiť zo Slovenska miesto, kde budeme radi žiť.
Darujme si lásku a úctu, myslime na tých, ktorí majú za sebou ťažší rok ako my, strácajú nádej a nenachádzajú dôvod na radosť. Povzbuďme ich, buďme, prosím, aspoň myšlienkami aj s tými, ktorí pre rôzne príčiny budú tráviť vianočné sviatky sami bez svojich blízkych.
Doprajme si čas jednoty a porozumenia, čas ľudskosti a odpustenia.
Poďakujme sa tým, ktorí v našich nemocniciach a sanitkách zachraňujú životy a budú to robiť aj počas Vianoc. Oni sú hrdinami dnešnej doby.
Vážení občania, sme krásna krajina, sme krásny národ s veľkým potenciálom. Teším sa na našu spoločnú budúcnosť a želám vám z celého srdca pokojné vianočné sviatky.
 
 
S pozdravom
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
 
 
29060