Vláda dala podľa Hegera na podporu zamestnanosti 7,5 miliardy eur

08.06.2021

BRATISLAVA 8. júna (SITA) - Na podporu zamestnanosti na Slovensku vláda od začiatku pandémie k 4. júnu tohto roka poskytla 7,5 miliardy eur. Po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi odborov to na tlačovej besede uviedol predseda vlády Eduard Heger. Podľa neho ide o bezprecedentnú pomoc. Len v tomto roku išlo podľa neho o sumu 2,5 miliardy eur. Na samotnú podporu udržania zamestnanosti vláda podľa Hegera vynaložila takmer dve miliardy eur, na pandemické nemocenské dávky a sociálnu pomoc išlo viac ako 500 miliónov eur, viac ako 800 miliónov eur na vykrytie zvýšených výdavkov v zdravotníctve, na zabezpečenie likvidity firiem a bankové garancie išlo 1,7 miliardy eur a vyše 1,2 miliardy eur predstavovali transfery pre samosprávy.

Premiér Eduard Heger chce nastaviť sociálny dialóg tak, aby sa jeho pracovné stretnutia s odborármi konali každý štvrťrok. „Sociálny dialóg je základom najlepších riešení a rozhodnutí pre ľudí," povedal. Sociálny dialóg by podľa neho nemal byť nástrojom politického zápasu a nemal by sa zneužívať na politické ciele. Ako dodal, má záujem o dobrú spoluprácu a odborné diskusie so zástupcami zamestnancov.

Podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Mariána Magdoška je škoda, že sa okrúhle stoly nekonali k schváleným zmenám v Zákonníku práce. „Mohlo to vyzerať oveľa lepšie, ak by boli vypočuté všetky naše argumenty," povedal. Avizoval, že odborári cez opozičných poslancov NR SR napadnú zmeny v Zákonníku práce na Ústavnom súde SR. Odborári tiež vládu žiadajú, aby o poslaneckých legislatívnych návrhoch vždy rokovala aj tripartita. „V minulosti taká dohoda na tripartite bola, že aj poslanecké návrhy boli prerokovávané na tripartite," povedal. Stretnutie s premiérom považuje šéf KOZ za úvodné kolo. „Ak to bude pokračovať tak, ako povedal predseda vlády, tak v tom vidíme veľké pozitívum," dodal.

Predsedníčka Moderných odborov Volkswagen Jolana Julkeová zhodnotila debatu s predsedom vlády ako veľmi otvorenú a konštruktívnu. „Verím tomu, že aj do budúcnosti budeme môcť s premiérom otvoriť všetky témy, ktoré potrebujeme doriešiť," povedala. Ako príklad uviedla zmeny v Zákonníku práce, či problémy zamestnancov. Prezidentka Nezávislých kresťanských odborov Ľubica Černá ocenila to, že predseda vlády pozval na rokovanie viaceré odborové organizácie. „Nie sme navzájom konkurentmi, ale máme jeden spoločný cieľ, a to je obhajoba práv zamestnancov," dodala.
 
28598