Vláda: Schválila návrh na odvolanie šéfa SIS M. Aláča

23.08.2023

Bratislava 23. augusta (TASR) - Doterajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč má skončiť vo funkcii. Návrh na jeho odvolanie schválila v stredu vláda. Odvolanie je v tejto chvíli na prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Predloženie návrhu na Aláčovo odvolanie avizoval ešte v pondelok (21. 8.) predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Odvolávanie súvisí s obvinením z trestných činov, ktorému Aláč v súčasnosti čelí. Týka sa zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Prezidentka šéfa "tajných", ktorého vymenúva a odvoláva na návrh vlády, už postavila dočasne mimo služby.

Na pozícii šéfa SIS bude dočasne námestník informačnej služby. "Nateraz sa tento postup javí takto krátko pred voľbami ako najrozumnejší. V prípade, že by boli nejaké nové okolnosti, tak všetky možnosti sú otvorené," povedal Ódor. Dodal, že najprv o riaditeľovi musí rozhodnúť prezidentka a potom budú informovať o tom, akú "cestu" v prípade SIS zvolia.

Premiér od nového šéfa očakáva rozumnú spoluprácu, nevynášanie informácie politickým stranám a neovplyvňovanie živých káuz. 

29945