Vláda: V okrese Nitra bude od 11. januára sprísnený zákaz vychádzania

06.01.2021

Bratislava 6. januára (TASR) - V okrese Nitra sprísnia od 11. januára od 5.00 h zákaz vychádzania, ktorý momentálne platí na celom území Slovenska. Dôvodom je kritická pandemická situácia. Sprísnenie zákazu sa bude vzťahovať na cestu do zamestnania, prírody či sprevádzanie dieťaťa do školského zariadenia. Výnimku zo zákazu budú mať osoby s potvrdením o negatívnom antigénovom či RT-PCR teste na ochorenie COVID-19. Na stredajšom mimoriadnom rokovaní sa na tom uzniesla vláda SR, ktorá odporučila v okrese Nitra celoplošné testovanie v troch kolách. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Deti v okrese Nitra vo veku do desiatich rokov budú mať podľa ministra výnimku na pobyt v prírode. Sprísnený zákaz sa nebude týkať cesty do najbližšieho obchodu, lekárne či drogérie. "Polícia bude dôsledne monitorovať dodržiavanie tohto zákazu," uviedol Krajčí. Polícia bude dohliadať i na pokojný priebeh celoplošného testovania. Pomáhať pri testovaní budú aj Ozbrojené sily SR.

Pandemická situácia v Nitre a jej okolí je podľa ministra aktuálne ešte horšia, ako bola na jeseň na Orave. Efekt celoplošného testovania bol na Orave podľa Krajčího veľmi úspešný, preto vyzval obyvateľov okresu Nitra, aby sa prišli otestovať. "Je dôležité, aby pozitívne testovaní dodržiavali striktné karanténne opatrenia a so svojimi rodinami ostali doma. Zároveň tí, ktorí budú mať negatívny test, musia naďalej dodržiavať prísne epidemické opatrenia. Pri antigénovom testovaní totiž zachytávame len akútne ochorenie," upozornil minister.
Primátor Nitry Marek Hattas oznámil, že celoplošné testovanie v okrese bude najbližšie tri víkendy. Testovať sa začne vo veľkých fabrikách vo štvrtok (7. 1.) a pokračovať sa bude v piatok (8. 1.). "V Nitre budeme testovať v piatok popoludní, v sobotu (9. 1.) a v nedeľu (10. 1.), a potom ďalšie víkendy. V ďalších obciach by sa malo testovať počas víkendu. Aktuálne zasadá krízový štáb Nitry, kde sa dohadujú ďalšie detaily," priblížil. Výsledkom testovania by podľa Hattasa má byť zníženie krivky pozitívne testovaných.
Ministerstvo obrany informovalo, že v okrese Nitra bude pomáhať do 150 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 30 zdravotníkov. Na žiadosť mesta rezort poskytne aj 15.000 kusov antigénových testov.

Testovanie a očkovanie sú podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) dve možnosti, aby sa deti vrátili späť čím skôr do škôl. Zároveň oznámil, že vo štvrtok do Správy štátnych hmotných rezerv SR príde 2,6 milióna antigénových testov na ochorenie COVID-19. "Pripravená je aj opcia na ďalších 2,6 milióna testov, ktorá bude cez ministerstvo hospodárstva podpísaná v piatok," podotkol. V priebehu najbližších týždňov tak má byť na Slovensku podľa ministra viac ako päť miliónov testov.

Šéf rezortu školstva preto vyzval primátorov a starostov, aby oslovili vládu SR a pristúpili k lokálnym celoplošným testovaniam ľudí na ochorenie COVID-19. Minister zdravotníctva potvrdil, že ak samosprávy prejavia záujem o plošné testovanie, vláda spraví všetko preto, aby sa ich úsilie naplnilo.

28220