Vláda: Vyzvala bieloruský režim k okamžitému ukončeniu násilia

19.08.2020

Bratislava 19. augusta (TASR) - Vláda Slovenskej republiky bude na pôde Európskej únie podporovať rozhodnutia o cielených a reštriktívnych opatreniach voči osobám zodpovedným za násilie na občanoch Bieloruska protestujúcich proti nedodržiavaniu občianskych a ľudských práv. Rovnako sa Slovensko zasadí za mobilizáciu všetkých nástrojov podpory občianskej bieloruskej spoločnosti a bude podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zastaviť eskaláciu napätia v Bielorusku. Vyplýva to zo stanoviska vlády SR k situácii v Bielorusku, ktoré v stredu kabinet prijal.
      
V stanovisku vyzvala vláda vedenie Bieloruska na okamžité ukončenie násilia a dodržiavanie základných ľudských práv a tiež spravodlivé vyšetrenie a potrestanie osôb zodpovedných za násilie. Kabinet vyzval k bezodkladnému prepusteniu zadržiavaných účastníkov pokojných protestov a iniciovaniu dialógu s občianskou spoločnosťou vedúceho k urýchlenému opakovaniu prezidentských volieb.
      
Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) počas rokovania vlády uviedol, že v utorok (18. 8.) pozval na úrad vlády odchádzajúceho bieloruského veľvyslanca Igora Leščeňu. Považoval za dôležité vyslať takýto signál voči statočným ľuďom v Bielorusku. "Tu by som nepredbiehal, bol som včera dosť podrobne informovaný. Uvidím, ako sa situácia vyvinie," reagoval Matovič na otázku, či bude presadzovať "otvorenú náruč" aj v prípade bieloruského veľvyslanca, ak by požiadal o azyl. Premiér verí, že situácia bude smerovať k naplneniu demokratickej vízie o Bielorusku, "o ktorej sa veľa píše aj v bieloruskej ústave". Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) ocenil, že vláda prijala stanovisko k situácii v Bielorusku jednomyseľne. Ide podľa neho o veľmi silný apel.
      
Odpoveď Európskej únie voči Bielorusku musí podľa Korčoka prísť, no nebude podľa neho namierená voči občanom, ale voči konkrétnym osobám, ktoré sú súčasťou režimu a podieľali sa na manipulácii volieb i následných represáliách. Korčok povedal, že existuje právny základ na prijatie sankcií, zacielený by mal byť na konkrétne osoby.

Európska rada bude podľa šéfa slovenskej diplomacie hovoriť nielen o reštrikciách, ale aj o tom, ako Bielorusku pomôcť, čiže o pomoci občianskej spoločnosti.
 
27847