Vysoké školy musia produkovať kvalitu, nie kvantitu

09.06.2015

Financovanie vysokých škôl v súčasnosti závisí od počtu študentov. Súboj medzi fakultami o počet študentov však nevedie k vyššej kvalite vzdelávania, ktoré poskytujú. Predseda vlády SR Robert Fico preto navrhuje zmeniť model financovania vysokých škôl. „Viem si predstaviť, že by sme zachovali ten istý objem finančných prostriedkov, ktoré dnes právnické fakulty verejného charakteru majú, ale súčasne by došlo k znižovaniu absolventov,“ povedal po diskusii s predstaviteľmi Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave o budúcnosti právnického vzdelávania na Slovensku.
 
20150609 - PF UK
Predseda vlády SR Robert Fico počas diskusie o budúcnosti právnického vzdelávania na Slovensku.
Rovnaký balík peňazí na menší počet študentov fakultám zabezpečí, že môžu lepšie ohodnotiť svojich pedagógov a zároveň sa môžu prostredníctvom medzinárodných stáží či konferencií viac venovať študentom. Návrh na znižovanie počtu absolventov by mal vyjsť z akademického prostredia. Ak budú vysoké školy pripravené sústrediť sa na podstatne menší počet študentov pri zvyšovaní kvality ich vzdelávania, premiér oznámil, že vláda je pripravená zabezpečiť fakultám rovnaký objem finančných prostriedkov.

Právnické vzdelanie na Slovensku každý rok ukončí okolo 3000 absolventov. „Toto prax nemôže jednoducho absorbovať. Následkom toho je, že máme 1000 absolventov nezamestnaných na úradoch práce, čo je nevídaný jav, že právnik, absolvent právnickej fakulty nemá prácu,“ skonštatoval Robert Fico.

Príhovor Roberta Fica o úlohe a kvalite právnického vzdelávania a právnej vedyBrífing predsedu vlády SR Roberta Fica po diskusii o budúcnosti právnického vzdelávania na Slovensku17956