Závery summitu EÚ nebudú o spore s Poľskom; Heger upokojoval situáciu
22.10.2021Brusel 22. októbra (TASR) - Spor medzi EÚ a Poľskom ohľadom dodržiavania zásad právneho štátu sa neocitne v oficiálnych záveroch o výsledkoch októbrového summitu EÚ. Uviedol to vo štvrtok večer týždenník Politico s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje.
Predseda Európskej rady Charles Michel ešte na úvod summitu v oficiálnom vyhlásení uviedol, že lídri členských krajín budú rokovať aj o téme právneho štátu. Upozornil, že EÚ dôrazne dodržiava zásady právneho štátu a existujú "právne a inštitucionálne nástroje", ktoré možno použiť, ak sa tak nedeje. "Mali by sme sa však zaviazať hlavne k dialógu," uviedol.
Michel tým zopakoval kompromisný postoj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré tesne pred summitom uviedla, že sa treba vyvarovať "vodopádu" súdnych sporov a hľadať cestu dialógu medzi Európskou komisiou a Poľskom.
Politico s odkazom na nemenovaných diplomatov z prostredia Európskej rady upozornil, že debaty o Poľsku a právnom štáte - v súvislosti s rozhodnutím poľského Ústavného súdu o nenadradenosti legislatívy EÚ nad domácim právom - sa do formálnych záveroch zasadnutia nedostanú. Avšak Michel pripravil niekoľko vlastných neformálnych záverov k diskusiám na túto tému.
Hlavným odkazom má byť posolstvo, lídri EÚ sa zhodujú na tom, že právny štát a nezávislosť súdnictva sú "úplne zásadné". A aj na tom, že právne a inštitucionálne nástroje už boli aktivované alebo ešte môžu byť aktivované.
Nemenovaný diplomat upozornil, že štvrtkové diskusie o Poľsku boli príležitosťou identifikovať hlavné ťažkosti a lepšie pochopiť rôzne uhly pohľadu, pričom Michel poďakoval premiérom a prezidentom za ich konštruktívny prístup.
"Michel dospel k záveru, že politický dialóg musí pokračovať v záujme hľadania riešení. Večerná rozprava bola krokom, ktorý by mal pomôcť nájsť tieto riešenia," uviedol nemenovaný európsky diplomat.
Podľa Politico sa do týchto debát zapojil aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý sa snažil "upokojiť situáciu". Diplomatické zdroje potvrdili, že Hegerov odkaz ostatným svojim kolegom bol, že právny štát je síce "kľúčovým" princípom EÚ, "ale nie je na lídroch, aby sa tomu politicky venovali skôr, ako budeme mať úplný obraz a všetky fakty".
Heger mal poznamenať, že summit EÚ nie je fórom na diskusie o právnych argumentoch. Dodal, že "jednota je našou najväčšou silou" a povzbudil Európsku komisiu a Poľsko, aby "v dobrej viere" našli riešenie tohto problému.
Politico spresnil, že najmä lídri severoeurópskych krajín EÚ privítali diskusiu o tejto vážnej téme a naznačili, že hneď po tom, ako bude eurokomisia pripravená reagovať na situáciu v Poľsku primeranými opatreniami, všetky členské krajiny by mali konať "spoločne a pevne".
V hre je viacero možností ako zakročiť voči Poľsku, najväčším "strašiakom" pre Varšavu sa zdá byť aktivácia mechanizmu podmienenosti spájajúcim financovanie EÚ s princípmi právneho štátu. Po tom dôrazne volá najmä Európsky parlament a hrozí eurokomisii žalobou na súde, ak tento mechanizmus nespustí.
Lídri sa však vo štvrtok večer neformálne zhodli na tom, že kým by k takejto situácii došlo, potrebný je ďalší dialóg s Poľskom, ktoré týmto dostáva "druhú šancu".
Rýchly prístup
Užitočné odkazy
Iné stránky
- Centrálny register zmlúv
- Centrálny register projektov
- Centrálny register splatných pohľadávok štátu
- Register výročných správ a verejných odpočtov rozpočtových a príspevkových organizácií
- Register ponúkaného majetku štátu
- NASES
- Národný úrad pre OLAF
- Boj proti korupcii
- Partnerská dohoda
- Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA)
- Sekcia štátnej služby a verejnej služby