Rokovanie Rady solidarity a rozvoja o eurozóne a podpore zamestnávania mladých ľudí i o novele zákona o verejnom obstarávaní

20.07.2012

Európska únia v najbližšom čase predstaví detaily zásadných zmien týkajúcich sa bankovej únie, rozpočtovej a fiškálnej integrácie a zmien v politikách Európskej únie, ktoré sú nevyhnutné na to, aby Európska únia a eurozóna prežili súčasnú hlbokú krízu. Na dnešnom rokovaní Rady solidarity a rozvoja sa preto zúčastnili aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri EÚ Ivan Korčok. „Čakajú nás v krátkych časových intervaloch rozhodnutia, pred ktorými Slovensko ešte nestálo. Slovensko sa hlási ku všetkým iniciatívam, ktoré majú posilňovať Európsku úniu a ktoré budú prehlbovať integráciu v jej vnútri. Sme si vedomí, že prežiť môžeme, len ak budeme úzko spolupracovať. Iná alternatíva neexistuje. Slovensko nemôže vystúpiť z Európskej únie a eurozóny, nemôže sa tváriť, že javy v Európskej únii sa ho netýkajú. Vláda SR sa bez akéhokoľvek začervenania a hanby hlási k silnej Európskej únii, k integrácii a spolupráci s rozhodujúcimi hráčmi,“ zdôraznil predseda vlády SR Robert Fico.

Pri príprave nového rozpočtu Európskej únie na roky 2014 – 2020 sa očakáva, že Slovensko  prostredníctvom eurofondov získa sumu okolo 14 miliárd eur. „Je to suma neopakovateľných peňazí, ktoré môžeme použiť na rozvoj našej krajiny, na rozvoj hospodárskeho rastu,“ uviedol Robert Fico a pripomenul, že Slovensko dostane z Európskej únie viac peňazí, ako do nej vloží. „Aj toto je jeden z dôkazov, aké dôležité je byť predvídateľným a spoľahlivým partnerom,“ dodal. Predseda vlády informoval, že bola vytvorená špeciálna rada vlády, ktorej cieľom je pracovať na znížení počtu operačných programov a väčšom zapojení zamestnávateľov, miest a obcí do práce s eurofondami.

Rada solidarity a rozvoja rokovala aj o novelizácii zákona o verejnom obstarávaní a minister  vnútra SR Robert Kaliňák predstavil jej základné tézy:
     - zrušenie rokovacieho konania bez zverejnenia,
     - zákaz dodatkov, ktoré navyšujú sumu už uzavretých zmlúv o dielo,
     - zavedenie tzv. elektronického trhoviska, resp. nepretržitej elektronickej aukcie  
       tovarov a služieb v podlimitných zákazkách,
     - zavedenie rankingu dodávateľov, ktorí budú figurovať na špeciálnom zozname aj
       čiernej listiny nepoctivých dodávateľov,
     - centrálne verejné obstarávanie, prostredníctvom ktorého budú nakupované
       tovary a služby pre celú štátnu správu.
 
„Výsledkom novely by malo byť zrýchlenie obstarávania a zlacnenie nákupov pre štát,“ uviedol Robert Kaliňák. Pracovný návrh zákona dostanú členovia Rady solidarity a rozvoja budúci týždeň, následne prebehne verejná diskusia a zákon bude predložený na rokovanie do Národnej rady SR. Účinný by mal byť k 1. januáru 2013.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter predstavil tri konkrétne projekty, na ktoré bude použitá časť realokovaných finančných prostriedkov z eurofondov. Prvý sa týka osobnej a nákladnej dopravy. Dôjde k vytvoreniu asi 2000 nových pracovných miest. Štát bude za takto zamestnaných mladých ľudí do 29 rokov platiť cenu práce počas šiestich mesiacov a zamestnávatelia v doprave garantujú, že dané pracovné miesto udržia ďalších 24 mesiacov. Druhý projekt zahŕňa malé a stredné podniky. Štát im ponúka, že na každé vytvorené pracovné miesto bude platiť 95% nákladov počas dvanástich mesiacov a spoločnosť musí garantovať, že miesto udrží ešte šesť mesiacov. Podobný projekt je pripravený aj pre miestnu a krajskú samosprávu. Náklady na tieto projekty budú 70 miliónov eur a vytvoriť by sa mohlo až 14 460 pracovných miest. „Pri príprave ďalšieho programovacieho obdobia budeme intenzívnejšie pracovať na systémových riešeniach nezamestnanosti mladých ľudí, nielen rýchlo minúť nevyčerpané finančné prostriedky. Chceli by sme, aby nové pracovné miesta vznikali systematicky a boli dlhodobo udržateľné,“ objasnil minister práce Ján Richter. Investovaných 70 miliónov eur sa podľa slov premiéra Roberta Fica do štátneho rozpočtu z podstatnej časti vráti cez dane z príjmu a štát zároveň ušetrí tým, že nebude platiť podporu v nezamestnanosti, resp. sociálne dávky týmto ľuďom.

Rokovanie Rady solidarity a rozvoja bude pokračovať aj počas letných prázdnin. Robert Fico avizoval, že najbližšie rokovanie sa bude týkať novelizácie Zákonníka práce.

Viac o rokovaní Rady solidarity a rozvoja:

Ďalšie z rokovaní Rady solidarity a rozvoja


Rada solidarity a rozvoja rokovala o dohode so živnostníkmi aj o možných dopadoch odchodu Grécka z eurozóny

Robert Fico po rokovaní Rady solidarity a rozvoja: Zvyšovanie DPH nie je cesta, ktorou sa chceme uberať

Robert Fico: Tak, ako sme sľúbili, zavádzame progresivitu zdanenia pre bohatých

Robert Fico po rokovaní Rady solidarity a rozvoja: Mimoriadne odvody od bánk a regulovaných firiem použijeme na prorastové iniciatívy

„Kompromis a dohody, to sú nástroje, ktoré Vám ponúkam,“ povedal členom Rady solidarity a rozvoja Robert Fico

Tlačová konferencia po rokovaní Rady solidarity a rozvoja



8714