WS Ochrana informátorov

V dňoch 22. - 24. októbra 2012 sa v Blede v Slovinsku za účasti zástupcov ÚV SR a Úradu boja proti korupcii (dnes „Národná kriminálna agentúra“ - NAKA) PPZ SR konal workshop pracovnej skupiny Prevencia korupcie projektu EACT s cieľom výmeny skúseností, poznatkov a osvedčených postupov pri ochrane informátorov - „whistleblowers“.

Pod pojmom whistleblower dnes rozumieme človeka, ktorý podáva správu o pochybení v rámci vlastnej organizácie, či už vládnej alebo komerčnej – pričom nesie riziko, že utrpí nejaký druh odplaty.

Workshop bol zorganizovaný Slovinskom ako gestorom pracovnej skupiny pre prevenciu korupcie. Úvodné stretnutie otvoril pán Goran Klemenčič, hlavný komisár Komisie pre prevenciu korupcie v Slovinsku. Na workshope sa okrem reprezentantov partnerských krajín zúčastnili aj zástupcovia z Veľkej Británie, Českej republiky, Francúzska, Rumunska a Španielska. Za Slovenskú republiku sa workshopu zúčastnili pracovníci ÚV SR a Úradu boja proti korupcii Prezídia policajného zboru.

Na workshope odzneli príspevky predstaviteľov z rôznych oblastí , ktoré sa s ochranou informátorov pracovne stretávajú - nevládnych organizácií, zástupcov polície aj Univerzitného centra v Ľublane. Každý príspevok pokračoval diskusiou a porovnávaním skúseností v jednotlivých krajinách, pričom účastníci mali možnosť vyjadriť v diskusii svoje názory a klásť otázky týkajúce sa problémov, s ktorými sa stretávajú pri ochrane informátorov, resp. v legislatíve. Na prístup k ochrane informátorov majú podstatný vplyv zvyky a historické pozadie jednotlivých krajín, napr. sila odborov a zamestnaneckých komisií.

Za Úrad vlády SR sme informovali okrem iného o využití Antikorupčnej linky a zodpovedali otázky, napr. či sa zaoberáme aj anonymnými podaniami.

Posledný deň workshopu boli účastníci rozdelení do pracovných skupín a riešili prípadové štúdie s návrhom najlepších postupov – praktík. Problémom sa ukázal práve nedostatok praktických skúseností v oblasti ochrany informátorov.

13663